Kórejské ministerstvo pre bezpečnosť potravín a liekov muselo obyvateľov vyzvať k tomu, aby prestali jesť špáradlá. Agentúra Reuters uvádza, že sociálnymi sieťami v krajine sa šíria videá, v ktorých ľudia jedia vyprážané špáradlá a ďalší sa ich snažia napodobniť.
Kedysi v jaskynných časoch možno platilo, že ľudia ochotní zjesť zvláštne predmety boli hrdinami, ktorí buď objavili nové potraviny, alebo pri týchto experimentoch zahynuli bolestivou smrťou. Je však 21. storočie. Nemali by sme sa posunúť o niečo ďalej?
Varovanie od ministerstva
„Toto nie je výrobok určený na konzumáciu! Jeho bezpečnosť nebola overená,“ znejú slová kórejského ministerstva, ktoré chce dosiahnuť, aby ľudia upustili od tohto bizarného trendu. Mnohí komentujúci nechápu, ako nápad jesť špáradlá vôbec vznikol.
#녹말이쑤시개 먹는 제품이 아닙니다! ❌
— 식품의약품안전처 (@TheMFDS) January 24, 2024
녹말이쑤시개는 #위생용품 입니다!
위생용품은 성분·제조방법·용도에 대한 기준·규격에 따라 안전성이 관리되고 있으나 #식품으로서 안전성은 검증된 바 없습니다. #섭취하지마세요! ❌ pic.twitter.com/OPNMDc1ofq
Vznik tohto trendu môže súvisieť s kórejským fenoménom mukbang. Mukbang označuje obsah na sociálnych sieťach, ktorý zobrazuje konzumáciu veľkého množstva jedla či jedenie nezvyčajných potravín. Kórejčania sa jednoducho radi natáčajú pri jedení a radi pozerajú videá o tom, ako niekto je.
Trošku iné špáradlá
Dôležité je upozorniť na to, že kórejské špáradlá sú výrazne odlišné od tých európskych. Väčšina špáradiel v Kórei sa nevyrába z dreva, ale zo škrobu. Škrob zvyčajne pochádza zo sladkých zemiakov alebo z kukurice. Špáradlá sú následne farbené zelenou potravinárskou farbou. Takéto špáradlá sa rýchlejšie rozložia a sú tak omnoho ekologickejšie.
Treba uznať, že vyprážané špáradlá nevyzerajú najhoršie. Kórejčania môžu na internete nájsť množstvo „receptov“ a tipov, ako špáradlá spracovať tak, aby boli čo najchutnejšie. Špáradlá sú po vypražení vraj veľmi chrumkavé a ak sú osolené či okorenené, tak pripomínajú bežné snacky, aké kúpime aj v našich obchodoch.