Kto z nás by nechcel niečo vyhrať alebo dostať len tak zadarmo? Práve s týmto psychologickým háčikom pracuje väčšina internetových podvodníkov. Nalákajú ťa na naoko výhodnú ponuku a potom už len zatiahnu. Stávaš sa tak viac než úspešným úlovkom, ktorý prišiel o svoje ťažko zarobené peniaze. Ako sa tomu vyhnúť ti poradíme aj na základe rád a tipov z portálu MojAndroid.sk.
Odpoveď na túto otázku sme sa snažili nájsť za teba aj my. Tiež nás zaujímalo, aké najčastejšie podvody rezonujú na internete v súčasnosti. V druhej časti článku sme zhrnuli niekoľko rád a tipov, ako sa im vyhnúť a nestať sa naivnou obeťou. Nech sa páči.
Súťaže a prekvapivo nízke ceny
Medzi najčastejšie podvody môžeme s určitosťou zaradiť najrôznejšie súťaže o mobilné telefóny, oblečenie alebo dokonca aj o finančnú hotovosť. Ak sa ti už na prvý pohľad niečo zdá ako pofidérne a klamlivé, zrejme to bude pofidérne a aj klamlivé zároveň. Útočníkom ide predovšetkým o to, aby od teba získali citlivé osobné či platobné údaje, na základe ktorých ťa pripravia o peniaze.
Phishing – falošné SMS správy a e-maily
Rovnako rozšírený je phishing. Pojem sa najčastejšie spája s posielaním falošných e-mailov a SMS správ. Na tento druh podvodu často upozorňuje aj Národný bezpečnostný úrad. Falošný e-mail alebo SMS správa obsahuje väčšinou pokyny na platbu za rôzne vymyslené položky, akými sú napríklad kuriér alebo clo.
Aktuálne sa o phishingu hovorí v súvislosti so Slovenskou poštou, ktorá na nekalé praktiky varuje na svojej oficiálnej stránke. „Odosielateľ používa zdeformované logo Slovenskej pošty a od adresátov pýta poplatok za doručenie zásielky. Ich odosielateľom nie je Slovenská pošta, a preto by ste nemali na takéto maily reagovať. Ide o podvod, kde je zneužité meno Slovenskej pošty, preto sa Slovenská pošta obrátila na orgány činné v trestnom konaní.“
Chráň sa pred podvodníkmi
Možno si hovoríš, že si dostatočne bystrý na to, aby si sa nenechal nachytať. Možno áno, ale nie nadarmo sa hovorí, že opakovanie je matkou múdrosti. Toto je niekoľko rád a tipov, ktoré ti môžu ušetriť desiatky, stovky a dokonca aj tisícky eur.
Aktualizuj svoje zariadenia
Ak máš zariadenie s najnovšou bezpečnostnou záplatou, útočník sa stále môže dostať k tvojim dátam, ale bude to mať maximálne sťažené. Pokiaľ tvoj mobil už bezpečnostné aktualizácie nedostáva, odporúča sa popozerať po novšom modeli. Rovnaká rada platí pre každý druh elektroniky, či už hovoríme o počítačoch, zariadeniach inteligentnej domácnosti a ďalších.
Nenechaj sa nachytať
Anonymná správa alebo e-mail, v ktorej sa píše, že si niečo vyhral, je s najväčšou pravdepodobnosťou podvod. Nenechaj sa oklamať a neklikaj na odkazy, ktoré sa tam nachádzajú. Najskôr si over pravosť a pravdivosť informácií. Pokojne sa obráť priamo na infolinku inštitúcie, ktorá ti podozrivú SMS alebo e-mail poslala.
Nikto ti nedá nič zadarmo
Na sociálnych sieťach môžeš často vidieť podvodné súťaže, kde od teba chcú „lajknúť“ určitý status, napísať komentár a tak môžeš vyhrať nejakú vec. Over si pravosť stránky, ktorá súťaž pridala. Ak ide skutočne o dôveryhodnú inštitúciu či e-shop, budú mať bohatú históriu statusov. Väčšina podvodných súťaží končí slovami “zaplať poplatok a tovar je tvoj”. Buď múdry a nič vopred neplať.
Gramatika
Gramatické chyby, „tvrdky“, zvláštne skloňovanie slov a časovanie slovies. Ak si dával na hodinách slovenčiny dobrý pozor, tak určite vieš, že niečo také nemôže obsahovať žiadny oficiálny e-mail a ani SMS. A keď obsahuje, je to podvod.
Odporúčame prečítať:
Slováci vo vtipnej dokresľovačke ukázali, ako si predstavujú ideálny relax
Buď obozretný
Trošku obozretnosti, trošku sedliackeho rozumu. Väčšinou to stačí na to, aby si sa nenechal oklamať. Ak patríš medzi ľudí, ktorí sa bez rozmýšľania zapájajú do každej súťaže, komentujú všetky príspevky a lajkujú ostošesť, mal by si sa čo najrýchlejšie spamätať.
Ak ťa už stihli oklamať?
Pokiaľ ťa už stihli podvodníci obrať o nejaké to euríčko, dôležitá je predovšetkým rýchlosť. Mal by si čo najskôr kontaktovať poskytovateľa danej služby či produktu alebo svoju banku. A potom sa riadiť ich pokynmi. Rýchlosť reakcie dokáže ovplyvniť výšku škody. Čím si rýchlejší, tým viac môžeš „ušetriť“ z vlastných peňazí.