Streda 5.10.2022
sk
Viera
cz
Eliška
, Elsa

Určite máš doma dosku na krájanie, klávesnicu alebo minimálne aspoň zubnú kefku. No vieš, ako dlho? A vieš, ako dlho by si tieto veci mal vôbec mať? Kedy sa stávajú zdraviu škodlivými a kedy je už naozaj najvyšší čas poslať ich do teplých krajín? Na všetky tieto otázky sme si dnes pre teba pripravili odpovede. Tak nech sa páči.

1. Rohožka v kúpeľni

Stúpaš na ňu prakticky denne, aj napriek tomu má celkom slušnú výdrž. Ak sa o rohožku v kúpeľni dôkladne staráš, každé dva týždne ju perieš (alebo častejšie, ak bývaš so spolubývajúcimi) a nedupeš po nej zablatenými topánkami, máš dva roky pokoj.

2. Doska na krájanie

Pri doske na krájanie nezohráva úlohu čas, ale jej celkový stav. Vymeniť ju treba hneď, ako sa na nej začnú tvoriť ryhy od noža, v ktorých by sa mohli potenciálne ukladať a množiť baktérie. Vo všeobecnosti platí, že je dobré používať na rôzne druhy potravín rôzne dosky na krájanie, aby sa od seba nemohli kontaminovať (napríklad pri práci so surovým mäsom).

Shutterstock

3. Uteráky v kúpeľni

Sú hebké? Sajú vodu? Tak potom sú pravdepodobne v poriadku. Uteráky sa nemenia preto, že by boli časom zdraviu škodlivé, len strácajú absorpčnú schopnosť. Podľa väčšiny odborníkov ich treba prať zhruba dvakrát do týždňa (nájdu sa však aj takí, ktorí tvrdia, že po každom použití). Pri takomto používaní by mali vydržať dva až tri roky.

4. Chladnička

Väčšina chladničiek sa dožíva 15 rokov, no v prípade, že sa jedlo zrazu akosi rýchlo kazí, by si sa mal poobzerať po novej pokojne aj skôr. Ďalším znakom, že už melie z posledného, môže byť motor. Je hlučnejší a horúci na dotyk, a to je presne kombinácia neželaných vlastností, ktoré by žiaden domáci spotrebič nemal mať.

Shutterstock

5. Špongie

V tomto prípade sa názory kompetentných rôznia. Jedni tvrdia, že ju treba vymieňať raz za týždeň, iní zase, že raz za mesiac úplne stačí. Dôležitú úlohu zohráva, pochopiteľne, to, na čo špongiu používaš a ako dôkladne ju čistíš. Hodiť ju z času na čas do umývačky riadu či mikrovlnnej rúry môže predĺžiť jej životnosť, ale viac ako pár týždňov by si ju aj tak používať nemal.

6. Matrac

Osem až desať rokov. Toľko by mal vydržať kvalitný matrac, lenže všetci vieme, ako to chodí – nie každý je kvalitný a nie každý sa takého veku skutočne aj dožije. Skutočnosť, že matrac už doslúžil, nemusí hneď človeku udrieť do očí. V tomto prípade treba počúvať svoje telo. Ak sa ráno budíš celý dolámaný s chrbtovou platničkou kdesi u susedov, tak je najvyšší čas.

Shutterstock

7. Zubná kefka

Možno ťa to prekvapí, ale životnosť tvojej zubnej kefky sa neodvíja len od toho, ako rýchlo sa ti podarí poohýbať štetiny. Stomatológovia a výrobcovia apelujú na to, aby sa v rámci prevencie menili každých 12 až 16 týždňov. Pri dlhšom používaní sa zvyšuje riziko výskytu baktérií, ktoré môžu šíriť infekciu a negatívne vplývať na zdravie chrupu ako také.

8. Sprchová hlavica

Kvantum škodlivých baktérií miluje vlhké prostredie a vlhkosť sa v dome nachádza práve v sprche. Čistiť niekedy nestačí. Dôkladná údržba zvnútra aj zvonka je nepochybne dôležitá, ale to nič nemení na skutočnosti, že z času na čas treba skrátka kúpiť novú hlavicu. Ideálne každých 6 až 8 mesiacov.

Shutterstock

9. Koreniny a bylinky

Pokaziť sa možno nepokazia, ale to neznamená, že nestratia na chuti. Aj koreniny a sušené bylinky treba raz za čas vysypať a nahradiť ich novými, veď možno práve to je dôvod, prečo tvoje jedlo v poslednej dobe chutí tak mdlo. Sušené bylinky, ako napríklad bazalku, treba obmieňať raz ročne, mleté koreniny raz za dva roky. Z hľadiska trvanlivosti je na tom najlepšie korenie kupované v celku – to prežije v nezmenenom stave aj štyri roky.

10. Dekoratívna kozmetika

Každý kozmetický produkt má na obale uvedenú exspiračnú dobu – väčšinou teda počet mesiacov od otvorenia. Niektoré sa však odporúča vyhodiť skôr. Dekoratívna kozmetika na oči, ako špirála či očná linka, je priam magnetom na rôzne baktérie. Ak sa chceš vyvarovať očnej infekcii, je dobré zbaviť sa ich po troch mesiacoch používania a zaobstarať si nové.

Shutterstock

11. Záchodová kefa

Toaletu ako takú asi umyť nezabudneš, ale čo taká záchodová kefa? Venuješ aj jej dostatok pozornosti? Vo všeobecnosti platí, že by si ju mal čistiť v rovnakej frekvencii, ako čistíš záchod, a raz za pol roka ju skrátka hodiť do koša a kúpiť novú. Drevené kefy zvyknú vydržať dlhšie ako tie plastové, ale taký drastický rozdiel to zase nie je.

12. Fľaše na vodu

Všetko je ekologickejšie ako kupovať si každé dve hodiny novú fľašu minerálky, ale ak chceš naozaj urobiť niečo pre planétu aj svoju peňaženku, mal by si si radšej vybrať nerezovú alebo sklenenú. Zatiaľ čo takéto fľaše vydržia hádam donekonečna, plastové fľaše (nie jednorazové) treba z bezpečnostného hľadiska meniť každé dva až tri roky.

Shutterstock

13. Klávesnica

Kľúčovým faktorom je, samozrejme, to, ako často ju používaš. Ak si sadneš k počítaču len raz za čas a pravidelne ju čistíš, klávesnica vydrží dlho. Ak ju však používaš na dennej báze, je dobré zaobstarať si každé dva až tri roky novú. A nezabudni – aj takúto vec treba raz za týždeň poriadne vypucovať.

14. Sedačka

Nie je to eurová investícia, ale čím kvalitnejšiu kúpiš, tým dlhšie si nebudeš musieť robiť vrásky. Odborníci hovoria, že sedačku je nutné vymieňať aspoň raz za 3 až 5 rokov, najmä ak ju zdieľaš s chlpatými domácimi miláčikmi. Okrem toho, že je špinavá, zlá sedačka negatívne ovplyvňuje chrbticu a môže byť príčinou, prečo ťa toľko bolí ten chrbát.

Shutterstock

15. Filter vo vysávači

Vysypať vrecko, keď je plné, nestačí. Filter je veľmi dôležitá súčasť vysávača, a pokiaľ je špinavý, zachytený prach a špinu uvoľňuje zase naspäť do vzduchu. Preto sa ho odporúča meniť každé tri mesiace. Niektoré typy vysávačov majú snímateľný filter – v takom prípade ho stačí vybrať a poriadne umyť.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť