Útok na premiéra Fica otriasol spoločnosťou. Na ktorých európskych politikov bol tiež spáchaný atentát?

Výberová chronológia atentátov na politikov v Európe.


Správa o atentáte na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) sa vo štvrtok objavila na titulných stranách niekoľkých významných svetových denníkov. Mnohé pritom poukazujú na Ficov kritický zdravotný stav.

O premiérovom zdravotnom stave informoval vo štvrtok vicepremiér SR Robert Kaliňák (Smer-SD) v Banskej Bystrici. Označil ho za stabilizovaný, ale naďalej vážny. Zástupkyňa nemocnice doplnila, že premiéra operovali päť hodín dva operačné tímy. Hospitalizovaný je na oddelení ARO.

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby začal v súvislosti s atentátom na premiéra Roberta Fica trestné stíhanie pre marenie úlohy verejným činiteľom, ex offo. Inšpekcia tiež spustila kontrolu v súvislosti so zásahom policajtov Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. TASR v tejto súvislosti prináša výberovú chronológiu atentátov na politikov v Európe.

Atentáty na politikov v Európe

28. februára 1986 – Na ulici v Štokholme strelnou zbraňou usmrtil doteraz neznámy páchateľ švédskeho premiéra Olofa Palmeho. Rozsiahle vyšetrovanie švédska prokuratúra ukončila až v júni 2020 z dôvodu úmrtia hlavného podozrivého Stiga Engströma.

12. októbra 1990 – Nemeckého ministra vnútra Wolfganga Schäublea postrelil na predvolebnom mítingu v Oppenau psychicky chorý muž. Schäuble utrpel ťažké zranenia, po ktorých ochrnul na dolnú časť tela. Do konca svojho života zostal pripútaný na invalidnom vozíku.

TASR – Jakub Kotian

3. októbra 1995 – Macedónsky prezident Kiro Gligorov prežil pokus o atentát po tom, ako bomba dodnes neznámeho páchateľa nastražená v jeho aute zabila dvoch ľudí. Gligorov prišiel o oko a na tvári mu zostali jazvy.  

16. júla 1996 – Necelý týždeň po tom, ako Najvyššia rada Ukrajiny schválila vymenovanie Pavla Lazarenka za predsedu vlády, prežil politik atentát, keď neďaleko jeho auta na ceste z Kyjeva na letisko Boryspil explodovala bomba.

10. februára 1998 – Gruzínsky prezident Eduard Ševardnadze prežil pokus o atentát v hlavnom meste Tbilisi. Pri útoku granátometom na prezidentský konvoj zomreli dve osoby, z toho jeden ochrankár a jeden z útočníkov.

Mohlo by ťa zaujímať:

Zábery tesne po atentáte na Roberta Fica v Handlovej. Takýto je jeho stav

11. januára 1999 – Vo vchode panelového domu na Bajzovej ulici v Bratislave zastrelili štyrmi strelami z pištole kalibru 7,65 mm exministra hospodárstva Jána Duckého. Obžalovaný Oleg T.K. doteraz nebol právoplatne odsúdený.

6. mája 2002 – Pri atentáte podľahol strelným zraneniam holandský krajne pravicový politik Pim Fortuyn. Jeho vrah bol členom združenia Ofenzívna ekológia.

14. júla 2002 – Francúzsky prezident Jacques Chirac počas vojenskej prehliadky na Champs-Élysées v Paríži unikol pokusu o atentát strelnou zbraňou. Útočníkom bol 25-ročný neonacistický aktivista Maxime Brunerie.

TASR – Pavel Neubauer

Určite si prečítaj:

Toto sú najčistejšie vody na kúpanie v Európe. Niektoré máme len na „skok“ zo Slovenska

12. marca 2003 – Srbský premiér Zoran Djindjič podľahol strelným zraneniam. Utrpel ich počas atentátu v Belehrade. Útok zorganizovali príslušníci špeciálnych policajných jednotiek, ktoré boli napojené na predchádzajúce srbské vedenie.

10. septembra 2003 – Švédsku ministerku zahraničných vecí Annu Lindhovú napadol 26-ročný Švéd srbského pôvodu Mijailo Mijailovič. Lindhová deň nato početným bodným a sečným zraneniam podľahla.

Profimedia

15. marca 2005 – Kosovský prezident Ibrahim Rugova prežil pokus o atentát po tom, ako pri jeho konvoji prechádzajúcom centrom Prištiny explodovalo výbušné zariadenie.

16. júna 2016 – V severoanglickom meste Birstall zavraždili britskú labouristickú poslankyňu Jo Coxovú. Političku zastrelil a dobodal neonacista Thomas Mair.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné