Počasie na Slovensku je v posledných dňoch veľmi premenlivé. Vysoké teploty sa striedajú s dažďom a vetrom. Zažili sme niekoľko silných búrok, píše portál Autoviny.sk. Čo teda robiť, ak sa náhodou tvoje auto stane terčom divokého vyčíňania prírody?
Na úvod treba však podotknúť, že ak ťa zasiahla živelná pohroma ako blesková povodeň, silné krupobitie, alebo ak ti kvôli vetru spadol na auto strom, najprv by si sa mal obrátiť na svoju poisťovňu. Tvoja poistka môže pokryť náklady za škody spôsobené na vozidle, samozrejme, za predpokladu, že máš uzatvorené poistenie.
Ak teda nájdeš svoje auto poškodené práve kvôli vyššie uvedeným dôvodom, nahlásiš to najprv poisťovni, škodu nemusíš hlásiť polícii. Každá poisťovňa má call centrum alebo online portál, kde sa na nich môžeš obrátiť s hocijakou škodovou udalosťou.
Keď škodu nahlásiš, bude ťa kontaktovať poverený technik, ktorý vykoná obhliadku auta. Po týchto úkonoch začne prebiehať plnenie škodovej udalosti zo strany poisťovne. Poisťovňa od teba môže žiadať aj nejaké dokumenty, ktoré slúžia k vydokladovaniu spôsobenej škody. Týka sa to predovšetkým technického preukazu, vodičského oprávnenia či faktúry za opravu. Ak škoda vznikla v čase, čo auto stálo na parkovisku, vodičák nie je potrebný.
Krúpy a tornádo
Krúpy môžu spôsobiť autu aj totálnu škodu. „Za totálnu škodu poisťovňa považuje také poškodenie, pri ktorom by náklady za opravu prevýšili celkovú všeobecnú hodnotu vozidla,“ píše portál Autoviny.sk
Poisťovňa však môže za určitých okolností odmietnuť preplatiť škody. Môže k tomu dôjsť napríklad v prípade, že ide o výluku z poistenia, alebo ak nejde o poistnú udalosť. Presné podmienky plnenia sú stanovené v zmluve, ktorú si uzavrel so svojou poisťovňou.
V roku 2021 južnú Moravu zasiahlo niečo nečakané, a to tornádo. Mnoho ľudí zaujímalo, či naše poisťovne preplácajú aj škody spôsobené tornádom. Odpoveď je áno. Škodovú udalosť spôsobenú tornádom nahlásiš poisťovni rovnakým spôsobom ako iné a ich plnenie prebieha tak ako v prípade poškodenia povodňami či krúpami.