Kto by ho nepoznal. Spider-Man patrí k najznámejším komiksovým hrdinom a spolu s Batmanom a Supermanom sa stal neoddeliteľnou súčasťou populárnej kultúry. Dobre ho poznajú aj tí, ktorí žiadny komiks nikdy nečítali. Je to, pravdaže, dôsledok toho, že so Spider-Manom sme dostali neuveriteľne veľké množstvo seriálov, filmov aj videohier.
Do našich kín dorazí už čoskoro aj lákavý animák Spider-Man: Cez paralelné svety, sequel fantastického kúsku Spider-Man: Paralelné svety z roku 2018. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli, že si trochu viac priblížime samotného Spider-Mana a zoznámime ťa s tým, ako vlastne vznikol a aké adaptácie sme s ním doteraz dostali.
Zrod obľúbeného hrdinu
Spider-Mana vymysleli legendárny scenárista Stan Lee a komiksový umelec Steve Ditko. Svoj debut si pavúčí hrdina odbil v 15. čísle magazínu Amazing Fantasy s podtitulom Introducing Spider-Man. Písal sa vtedy rok 1962. Spider-Man bola tajná superhrdinská identita tínedžera Petera Parkera, ktorého pohrýzol rádioaktívny pavúk. Vďaka tomu získal viacero schopností: silu, rýchle reflexy, schopnosť šplhať po budovách a tak ďalej.
Prečo sa však práve Spider-Man stal medzi čitateľmi komiksov takým obrovským hitom? Bolo to preto, lebo vo svojej dobe išlo vo viacerých aspektoch o nový typ superhrdinu. Dovtedy sa totiž nestávalo, že by sa na stránkach komiksov objavil superhrdina-tínedžer. Tí mali maximálne rolu sidekickov. Platilo tiež, že komiksy boli dovtedy väčšinou plné jednorozmerných postáv. Boli proste jasní záporáci a hrdinovia, ktorí boli zlí a dobrí, a nič medzi tým.
Práve Stan Lee toto aspoň do istej miery zmenil. Iste, jeho Spider-Man je stále kladným hrdinom, ale už nie je úplne dokonalým. Lee totiž Petera Parkera vykreslil ako v podstate introvertného mladíka, ktorý túži získať dievča svojich snov, ale nedarí sa mu to. Zápasí tiež s finančnými ťažkosťami.
Práve tieto aspekty spôsobili, že sa Spider-Man stal mimoriadne obľúbeným. Komiksy s ním totiž čítali práve mladí ľudia, ktorí prežívali podobné problémy. Odrazu tak mali možnosť identifikovať sa s hrdinom, ktorý mal podobné ťažkosti ako oni. Napriek tomu dokázal úžasné veci, čo čitateľom dodávalo optimizmus.
Miles Morales na scéne
Spider-Man sa tak veľmi rýchlo stal pevnou súčasťou komiksového sveta a postupne ho rozširoval o nových hrdinov a záporákov. Medzi tých najznámejších bezpochyby patria Green Goblin, Doctor Octopus, Vulture, Kraven, Electro, Sandman či Mysterio. V ďalších komiksoch sme sa zoznámili aj s Peterovým kamarátom Harrym Osbornom, ako aj priateľkou Gwen Stacy a neskôr aj s Mary Jane Watson (ktorú mnohí dodnes mylne považujú za Peterovu prvú priateľku).
Ako bežali roky, menila sa nielen doba, ale aj samotné komiksy a ich hrdinovia. Spider-Man nebol výnimkou. Postupne sme sa dočkali viacerých crossoverov s inými hrdinami a Spidey sa stal členom tímu Avengers. Stojí tiež za zmienku, že nie vo všetkých komiksoch sa pod maskou pavúčieho hrdinu skrýval Peter Parker.
V rámci marvelovského vesmíru totiž existuje hneď niekoľko alternatívnych realít, v ktorých je Spider-Manom vždy niekto iný. Najznámejším z nich je nepochybne Miles Morales, ktorý sa na stránkach komiksov objavil v roku 2011 vo 4. čísle Ultimate Fallout. Vytvorili ho scenárista Brian Michaels Bendis a umelkyňa Sara Pichelli.
Novinkou v tomto prípade bolo, že sa čitatelia dočkali prvého Spider-Mana s tmavou farbou pleti. Miles Morales bol totiž Afroameričan s hispánskymi koreňmi. Scenáristi sa týmto krokom snažili priniesť superhrdinu, s ktorými by sa mohli identifikovať aj tínedžeri inej farby pleti. Samotné komiksy s Moralesom pozbierali pozitívne recenzie a dá sa povedať, že dnes už patrí, po Peterovi Parkerovi, k najznámejším Spider-Manom.
Prvé adaptácie
Spider-Man sa dočkal aj obrovského množstva seriálových a filmových adaptácií. Na tomto mieste upozorníme aspoň na niektoré z nich. Vôbec prvou adaptáciou bola animovaný seriál Spider-Man, ktorý sa vysielal v rokoch 1967 až 1970.
Zaujímavejším seriálom bol titul Spider-Man: The Animated Series, ktorý sa začal vysielať v roku 1994 a skončil v roku 1998. Ponúkol celkom zaujímavé scenáre a príbehy a možno si ho pamätáš aj ty. Vysielal sa totiž na staniciach Fox Kids či Jetix.
Z ďalších animovaných seriálov stojí za zmienku Spider Man Unlimited, ktorý však skončil už po prvej sérii. Nasledovali Spider-Man: The New Animated Series, The Spectacular Spider-Man či Ultimate Spider-Man.
Spomenúť musíme aj hrané adaptácie. Prvá si odbila premiéru v rokoch 1978 až 1979. V seriáli The Amazing Spider-Man si titulného hrdinu zahral Nicholas Hammond. Diváci ho sledovali s pomerne veľkým záujmom, ale po 13 epizódach dostal od stanice CBS stopku. Dnes patrí skôr k pozabudnutým adaptáciám.
Zaujímavá bola aj hraná seriálová adaptácia Spider-Man od japonských tvorcov. Spideyho si strihol Shinji Todo. Seriál sa síce vysielal len necelý rok (v rokoch 1978 až 1979), ale našiel si pomerne veľa fanúšikov. Faktom ale je, že tvorcovia si príbeh Spider-Mana upravili po svojom. Do príbehu napríklad zakomponovali mimozemšťanov, ktorí hlavnému hrdinovi odovzdajú pavúčie schopnosti.
Celovečeráky
Čo sa týka celovečerných filmov, prvým zárezom bol Spider-Man z roku 1977 s Nicholasom Hammondom. Tento film slúžil ako pilot k vyššie zmienenému seriálu The Amazing Spider-Man. Následne sme dostali ešte ďalšie dva sequely Spider-Man Strikes Back (1978) a Spider-Man: The Dragon’s Challenge (1981). Svojho vlastného celovečeráku sa dočkal aj japonský seriál, a to v roku 1978.
Adaptáciou, ktorá ale skutočne prerazila, bol až Spider-Man z roku 2002 v réžii Sama Raimiho. Petera Parkera si v ňom strihol Tobey Maguire. Okrem neho sa vo filme objavili aj Mary Jane v podaní Kirsten Dunst, Harry Osborn v podaní Jamesa Franca a taktiež záporák Green Goblin, ktorého si zahral Willem Dafoe.
Film pozbieral veľmi pozitívne kritiky a stal sa obrovským hitom. Nasledovalo rovnako chválené pokračovanie Spider-Man 2 (2004) a kontroverznejšie prijatý Spider-Man 3 (2007). Chvíľu bol na pláne aj štvrtý diel, ale štúdio Sony sa napokon rozhodlo sériu zreštartovať.
Dostali sme tak dva diely The Amazing Spider-Man v réžii Marca Webba. Hlavného hrdinu stvárnil Andrew Garfield, jeho lásku Gwen Stacy zase Emma Stone. Prvý diel sa stretol s celkom slušným úspechom, druhý však už zaostal za očakávaniami.
Spidey sa tak presunul do rozrastajúceho sa marvelovského vesmíru, kde si ho zahral Tom Holland. Prvýkrát sa objavil v marvelovke Captain America: Občianska vojna od Anthonyho a Joea Russovcov a napokon dostal aj vlastnú trilógiu v réžii Jona Wattsa.
Novinka Spider-Man: Cez paralelné svety
V roku 2018 vtrhol do kín animovaný hit Spider-Man: Paralelné svety. Kto by si myslel, že nová adaptácia už nebude mať čo povedať, kruto by sa mýlil. Film od Boba Persichettiho, Petera Ramseya a Rodneyho Rothmana nám totiž ponúkol fantastickú a zábavnú komiksovú jazdu.
Namiesto Petera Parkera bol hlavným hrdinom Miles Morales a scenáristi sa viac zamerali na koncept viacerých alternatívnych vesmírov. Výsledkom boli nadšené recenzie a mnoho cien vrátane sošky Oscara za najlepší animovaný film.
Niet sa teda čo čudovať, že blížiaci sa sequel Spider-Man: Cez paralelné svety vzbudzuje vo fanúšikoch veľké očakávania. O jeho réžiu sa tentokrát postarali Joaquim Dos Santos, Kemp Powers a Justin K. Thompson.
V centre príbehu bude opäť Miles Morales alias Spider-Man, ktorého nečakane vyhľadá jeho láska Gwen Stacy. Spolu s ňou sa vydá na cestu alternatívnymi realitami s cieľom zachrániť rôznych Spider-Manov pred novým záporákom.
V pôvodnom anglickom znení prepožičali postavám hlasy Shameik Moore, Hailee Steinfeld, Brian Tyree Henry, Luna Lauren Vélez, Jake Johnson, Jason Schwartzman, Daniel Kaluuya, Karan Soni, Oscar Isaac, Shea Whigham, Greta Lee, Jorma Taccone a Andy Samberg.
Trailer naznačuje, že sa opäť dočkáme strhujúceho a poriadne štýlového animáku, ktorému nebude chýbať akcia, humor a originálne nápady. Snímka do našich kín dorazí už 1. júna.