Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 8.11.2024
sk
Bohumír
cz
Bohumír

Už je rozhodnuté: Lekári po celom Slovensku podajú hromadne výpovede

Súčasný stav v zdravotníctve je alarmujúci.


Lekári z nemocníc po celom Slovensku začali v utorok podávať výpovede. Podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Petra Visolajského ide o 2713 výpovedí. Informoval o tom na tlačovej konferencii.

Zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) len v Univerzitnej nemocnici v Bratislave doručili 511 výpovedí. Šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský vyzval vládu, aby s LOZ rokovala a situáciu v sektore vyriešila. Zároveň vyzval ostatných zdravotníkov, aby sa k iniciatíve lekárov pripojili.

„Lekárom plynie dvojmesačná výpovedná doba a počas toho môžeme pristúpiť aj k výpovediam z nadčasov. (…) Je to vyše 3000, čo sme ich nazbierali. (…) Veríme v zdravý rozum vo vláde a že premiér to v najbližších dňoch zastaví,“ povedal Visolajský. Podanie výpovedí je podľa neho jediný spôsob, ako dosiahnuť v sektore potrebné zmeny.

„Prosíme vládu o stretnutie, ideálne aj s premiérom, kde by sme si sadli a vyriešili to bez toho, aby slovenské nemocnice ostali bez lekárov,“ dodal šéf odborárov. Očakáva, že počty výpovedí budú v najbližších dňoch stúpať.

LOZ trvá na tom, aby vláda plnila body memoranda z roku 2022, ktoré podpísal vtedajší vládny kabinet s odborármi. „Nemáme žiadne nové požiadavky. To isté, čo sme ukazovali pred dvomi rokmi, ukazujeme dnes a žiadame vládu, aby sa starala o svojich občanov,“ poznamenal Visolajský. Odborári tiež trvajú na tom, aby vláda jasne deklarovala, že nedôjde k transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

Hromadné výpovede podávali lekári aj v minulosti. Naposledy v októbri 2022 počas vlády Eduarda Hegera. Výpovede dalo viac ako 2100 lekárov, viaceré nemocnice preto rušili plánované operácie, uvažovalo sa aj o vyhlásení núdzového stavu. Pred uplynutím výpovednej doby dospela vláda a lekári k dohode na ich požiadavkách.

Akcia hromadných výpovedí otriasla zdravotníctvom aj koncom roka 2011 za vlády Ivety Radičovej. Vtedy došlo na niekoľko dní k reálnemu odchodu asi 1200 lekárov z nemocníc, čo viedlo k vyhláseniu núdzového stavu. Aj vtedy sa lekári rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich požiadaviek.

TASR – Jaroslav Novák

Mohlo by ťa zaujímať:

Vyťaž z jesene maximum a využi zľavu, aká tu ešte nebola. S naším PREMIUM sa nudiť nebudeš


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.