Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 15.12.2024
sk
Ivica
cz
Radana
PR článok v spolupráci s Natura
Zdroj: ©Shutterstock

Už ťa nebaví len prežívať? Slovenský neuropsychológ radí, ako nakopnúť svoj život a naštartovať zmenu

Robert Krause prezrádza kroky k úspešnej zmene.

Viac ako 60 % ľudí na Slovensku je vo svojom živote aktuálne s niečím nespokojných do takej miery, že by to chceli zmeniť. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu značky Natura. Patríte aj vy k tým, ktorí si prajú viac pohybu, lepšie zamestnanie, kvalitnejšie vzťahy, zdravší životný štýl či vyváženejší pomer medzi pracovným a osobným životom?

To všetko sú veci, ktoré vieme zmeniť vlastným pričinením. Motivovať sa, aby sme vykročili z komfortnej zóny, sa však na začiatku môže zdať náročné. Prečítajte si tieto rady od neuropsychológa PhDr. Roberta Krauseho, PhD., MPH, MBA, vďaka ktorým sa konečne dopracujete k vytúženej trvalej zmene.

Už ťa nebaví len prežívať? Slovenský neuropsychológ radí, ako nakopnúť svoj život a naštartovať zmenu
Natura

Ako ukázali výsledky prieskumu, nových situácií sa Slováci ani Česi neboja, až 85 % ich berie ako bežnú súčasť života. Zhodneme sa aj na tom, že najväčšie pozitívne zmeny nám do života prinášajú založenie rodiny, zmena životného štýlu, zamestnania či partnera.

„Je pochopiteľné, že za najväčšiu pozitívnu zmenu v živote ľudia často považujú narodenie dieťaťa, a to najmä preto, lebo ide o dôkaz vzťahovej harmónie či o túžbu starať sa o druhých ľudí, v tomto prípade vlastného potomka. Pre zdravé fungovanie vzťahu je dôležité, aby partneri dosahovali vzťahové míľniky, a jedným z nich je aj rola rodiča,“ hovorí Robert Krause. K väčšine zmien, ktoré respondenti uviedli ako pozitívne, si vieme ľahko dopomôcť sami.

1. Ujasnite si svoj cieľ a motiváciu

Najdôležitejšou vecou na ceste za zmenou je motivácia. Aby nevyhasla, je dôležité presne vedieť, čo chceme zmenou dosiahnuť a čo si od nej sľubujeme. Zásadnú úlohu teda hrá stanovenie si jasných a zreteľných cieľov. Nemenej dôležitým býva určenie si dôvodov, prečo sme začali, aby sme si to mohli v náročnejších chvíľach pripomenúť.

„Ak si okolie všimne zmenu a danú osobu pochváli, tak sa tiež zvyšuje šanca na opakovanie žiaduceho typu správania. Na druhej strane, udržateľnejšie zmeny sú tie, ktoré vychádzajú z vnútornej motivácie a nielen vonkajšej,“ dodáva Krause.

2. Naplánujte si postupné kroky

Pokiaľ si na seba upletieme bič v podobe siedmich náročných tréningov týždenne, pravdepodobne nás to čoskoro prestane baviť. Ak si však nastavíme realistické ciele, zvýši sa šanca, že sa nám podarí návyky udržať. Pomáha aj naplánovanie si menších cieľov v podobe míľnikov, vďaka ktorým môžeme priebežne sledovať svoj progres a tešiť sa z toho, čo sme dokázali.

„Ak si cestu za veľkou transformáciou rozplánujeme na menšie časti, vyhneme sa frustrácii z toho, že je náš cieľ príliš vzdialený,“ vysvetľuje Robert Krause.

Už ťa nebaví len prežívať? Slovenský neuropsychológ radí, ako nakopnúť svoj život a naštartovať zmenu
Natura

3. Zmeňte svoju rutinu 

„Pre zdravé fungovanie ľudského mozgu sú dôležité pohyb, kontakt a rozhovor. Preto ľudia pracujú na tom, aby tieto životné hodnoty viac vyvažovali, čo im vo všeobecnosti prináša pozitívne zmeny a príjemné pocity,“ vysvetľuje Krause. Aby ich mali viac, snažia sa ich zaradiť do svojej rutiny. Tá je pre nás veľmi dôležitá.

Vytvorenie rutiny nám šetrí kognitívnu kapacitu, preto každé ráno pijeme studenú vodu a večer si kľúče od domova odkladáme na rovnaké miesto. Pokiaľ chcete napríklad začať dodržiavať pitný režim, oplatí sa pri sebe stále nosiť fľašu vody. Pramenitá voda Natura je ideálna na každodenné pitie, pretože má nízky obsah sodíka.

4. Uistite sa, že vás okolie podporí

Túžba po zmene síce musí vychádzať z osobného rozhodnutia a presvedčenia, že vďaka nej budeme my sami žiť kvalitnejší život, ale podpora okolia a možnosť oprieť sa o niekoho blízkeho je veľmi dôležitá.

„Platí, že zdieľaná radosť je dvojnásobná radosť a zdieľané utrpenie je polovičné utrpenie. Ak osoba cíti zo svojho okolia oporu a podporu, tak svoje trápenie rozkladá, a preto je psychická podpora zo strany blízkych veľmi nápomocná,“ dodáva neuropsychológ Robert Krause.

5. Nezabúdajte sa o seba starať

Či už sa vydáte do posilňovne, na výlet do prírody alebo na dôležité stretnutie, nezabudnite si so sebou vziať fľašu čistej vody. Až 63 % ľudí totiž v prieskume značky Natura uviedlo, že pitný režim má významný vplyv na to, ako sa počas dňa cítia. Vďaka hydratácii budete nielen jasnejšie myslieť, ale zároveň posilníte svoju imunitu a zlepší sa vám pleť, čo posilní vaše sebavedomie.

Blahodarné účinky na zdravie majú tiež prechádzky prírodou. Ak by ste chceli navštíviť miesto, kde vyviera jeden z najčistejších a najkvalitnejších prameňov v strednej Európe, vydajte sa do prírodnej rezervácie Adršpašsko-teplické skaly v Českej republike. Okrem nádhernej prírody objavíte pôvod pramenitej vody Natura. Tá predstavuje kúsok prírody, ktorý môžete mať neustále so sebou v kabelke či batohu. Život plynie ako voda, každý deň zažívame množstvo zmien a v konečnom dôsledku je len na nás, čo si z nich odnesieme.

Už ťa nebaví len prežívať? Slovenský neuropsychológ radí, ako nakopnúť svoj život a naštartovať zmenu
Natura

Tento obsah vznikol v spolupráci s voda Natura


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.