Prvé rande. Bez ohľadu na to, či je začiatkom lásky na celý život alebo len ďalším do zbierky tých, na ktoré chce človek čo najrýchlejšie zabudnúť, zvykne byť trápne. Určite to poznáš. Chceš urobiť dobrý dojem, ale tvoje telo protestuje. Potia sa ti ruky, hrča v hrdle ťa prakticky dusí a zrazu zisťuješ, že schopnosť zosmoliť súvislú vetu si si akosi zabudol doma.
Spoločenské interakcie sú boj, v 21. storočí však existujú prostriedky, ktoré nám ho môžu pomôcť vyhrať. Napríklad umelá inteligencia. Presne tej sa chopila štvorica študentov Stanfordskej univerzity a vytvorila nástroj, vďaka ktorému už zo žiadnej debaty nevyjdeš ako totálny idiot. Chceš o ňom vedieť viac?
Na otázky zodpovie za teba
Bryan Hau-Ping Chiang, Varun Shenoy, Alix Cui a Adriano Hernandez – to je štvorica mladých mužov, ktorá stojí za nástrojom RizzGPT. Ich šikovná pomôcka pre ľudí s krycím menom „spoločenská samovražda“ využíva model GPT-4 spolu s nástrojom na rozpoznávanie hlasu Whisper. Vďaka tomu dokáže okamžite generovať odpovede na otázky, ktoré počas rozhovoru padnú.
Odpovede sa následne premietajú na AR monokli zabudovanom v špeciálnych okuliaroch. Keď ich má človek na nose, môže si ich jednoducho prečítať… a následne predstierať, že sú jeho vlastné. Geniálne? Áno. Desivé? Určite. Že nám roboti jedného dňa ukradnú robotu, je jedna vec, ale že za nás začnú viesť dialógy? To už je predsa len iná káva.
Názory ľudí na internete boli rozporuplné. Jedni boli uchvátení, iným ich vynález naháňal strach. „Za chvíľu budeme všetci žiť v seriáli Black Mirror,“ vyjadril sa jeden z komentujúcich. „Milióny rokov evolúcie a ľudia stále nevedia rozprávať. Jeden by si vrchol potravinového reťazca predstavoval trochu schopnejšie,“ sarkasticky poznamenal zase niekto iný. Čo si o tomto nástroji myslíš ty?