The Happy Broadcast sa za posledné roky na EMEFKA už stal akousi stálicou a niet sa čomu diviť. Profilov, ako sú tieto, totiž nikdy nie je dosť. Ako samotný názov napovedá, ilustrovanou formou počas celého roka rekapituluje, čo pekné sa vo svete stalo. Tento nebol výnimkou.
Aké medicínske či environmentálne otázky sa začali hýbať správnym smerom? Čo nové sme sa dozvedeli o rastlinách či živočíchov? A v ktorej krajine si ženy o chvíľu budú môcť počas svojich dní zobrať platenú dovolenku? To všetko sa dozvieš v nasledujúcich 20 obrázkoch.
1. Bojovníci s rakovinou
Vedcom sa podarilo vyvinúť prvé nanorobotické protilátky, ktoré majú bojovať s rakovinou. Prvé pokusy na ľuďoch prebiehajú momentálne v Austrálii.
2. Psíky treba ľúbiť
Štúdia odhalila, že keď svojmu psovi povieš „ľúbim ťa“, jeho srdcový tep vyskočí o 46 percent zo 67-ich na 98 úderov za minútu.
3. Debata s dôchodcami
Holandská sieť supermarketov Jumbo sa snaží bojovať s osamelosťou, ktorej čelí prevažne staršia generácia. Na prevádzkach zriadili takzvané „pomalé pokladne“, v ktorých si môžu starší ľudia podebatovať so zamestnancami.
4. Nikdy nie je neskoro
95-ročná Angela Álvarez na cenách Latin Grammy získala ocenenie v kategórii Best New Artist. Speváčka kubánskeho pôvodu odštartovala svoju hudobnú kariéru v deväťdesiatke. Tvrdí, že nikdy nie je neskoro.
5. Mäso bez utrpenia
Spojené štáty schválili „mäso“ vyrobené bez usmrtenia akéhokoľvek zvieraťa. Vďaka tejto skutočnosti dostali zelenú všetky produkty, ktoré používajú živočíšne bunky na výrobu etickejšieho mäsa.
6. Umelo vytvorená krv
Po prvýkrát v histórii sa podarilo transfúziou zaviesť do tela laboratórne „vypestovanú“ krv. Táto krv môže v budúcnosti pomôcť mnohým pacientom so vzácnymi krvnými skupinami.
7. Superčuchom proti Parkinsonovi
72-ročná žena s neskutočne citlivým nosom dokáže vycítiť Parkinsonovu chorobu. Vedcom sa vďaka jej superschopnosti podarilo vyvinúť test na báze výteru, ktorý odhalí Parkinsona za 3 minúty.
8. Zelené Španielsko
Španielsko to s čistením ovzdušia myslí vážne. Takmer 150 miest naprieč celou krajinou plánuje v roku 2023 zaviesť nízkoemisné zóny, do ktorých sa ľudia na autách, ktoré poháňajú klasické palivá, nedostanú.
9. Larvy do boja!
Plastový odpad konečne spoznal svojho nepriateľa – sliny lariev vijačiek. Vedci zistili, že práve ich sliny dokážu rozložiť najpoužívanejšie plasty za niekoľko hodín.
10. Nazdravie!
Nová štúdia odhalila, že alkohol chráni rastliny pred suchom. Pridanie etanolu do pôdy pomáha plodinám ako ryži či pšenici vydržať až dva týždne bez vody.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane