Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Už žiadne zlé správy. Ilustrátor kreslí, čo pekné sa v roku 2022 udialo

Projekt The Happy Broadcast aj tento rok ľuďom zlepšuje náladu.


The Happy Broadcast sa za posledné roky na EMEFKA už stal akousi stálicou a niet sa čomu diviť. Profilov, ako sú tieto, totiž nikdy nie je dosť. Ako samotný názov napovedá, ilustrovanou formou počas celého roka rekapituluje, čo pekné sa vo svete stalo. Tento nebol výnimkou.

Aké medicínske či environmentálne otázky sa začali hýbať správnym smerom? Čo nové sme sa dozvedeli o rastlinách či živočíchov? A v ktorej krajine si ženy o chvíľu budú môcť počas svojich dní zobrať platenú dovolenku? To všetko sa dozvieš v nasledujúcich 20 obrázkoch.

1. Bojovníci s rakovinou

Vedcom sa podarilo vyvinúť prvé nanorobotické protilátky, ktoré majú bojovať s rakovinou. Prvé pokusy na ľuďoch prebiehajú momentálne v Austrálii.

2. Psíky treba ľúbiť

Štúdia odhalila, že keď svojmu psovi povieš „ľúbim ťa“, jeho srdcový tep vyskočí o 46 percent zo 67-ich na 98 úderov za minútu.

3. Debata s dôchodcami

Holandská sieť supermarketov Jumbo sa snaží bojovať s osamelosťou, ktorej čelí prevažne staršia generácia. Na prevádzkach zriadili takzvané „pomalé pokladne“, v ktorých si môžu starší ľudia podebatovať so zamestnancami.

4. Nikdy nie je neskoro

95-ročná Angela Álvarez na cenách Latin Grammy získala ocenenie v kategórii Best New Artist. Speváčka kubánskeho pôvodu odštartovala svoju hudobnú kariéru v deväťdesiatke. Tvrdí, že nikdy nie je neskoro.

5. Mäso bez utrpenia

Spojené štáty schválili „mäso“ vyrobené bez usmrtenia akéhokoľvek zvieraťa. Vďaka tejto skutočnosti dostali zelenú všetky produkty, ktoré používajú živočíšne bunky na výrobu etickejšieho mäsa.

5 znakov, že tvoja najlepšia kamarátka je vlastne pekná mrcha

Odporúčame prečítať:

5 znakov, že tvoja najlepšia kamarátka je vlastne pekná mrcha

6. Umelo vytvorená krv

Po prvýkrát v histórii sa podarilo transfúziou zaviesť do tela laboratórne „vypestovanú“ krv. Táto krv môže v budúcnosti pomôcť mnohým pacientom so vzácnymi krvnými skupinami.

7. Superčuchom proti Parkinsonovi

72-ročná žena s neskutočne citlivým nosom dokáže vycítiť Parkinsonovu chorobu. Vedcom sa vďaka jej superschopnosti podarilo vyvinúť test na báze výteru, ktorý odhalí Parkinsona za 3 minúty.

8. Zelené Španielsko

Španielsko to s čistením ovzdušia myslí vážne. Takmer 150 miest naprieč celou krajinou plánuje v roku 2023 zaviesť nízkoemisné zóny, do ktorých sa ľudia na autách, ktoré poháňajú klasické palivá, nedostanú.

9. Larvy do boja!

Plastový odpad konečne spoznal svojho nepriateľa – sliny lariev vijačiek. Vedci zistili, že práve ich sliny dokážu rozložiť najpoužívanejšie plasty za niekoľko hodín.

10. Nazdravie!

Nová štúdia odhalila, že alkohol chráni rastliny pred suchom. Pridanie etanolu do pôdy pomáha plodinám ako ryži či pšenici vydržať až dva týždne bez vody.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.