Vývar ani ryža sa nemieša
Každá gazdinka ti povie, že neslobodno miešať ryžu. Rovnako ti povie, že nemôžeš miešať vývar. Iba keď sa chceš zahrať na skrývačku s mrkvou, petržlenom a zelerom. Ak si napriek tejto generáciami overenej rade postavíš hlavu a pomiešaš vývar, ten sa zakalí. Tvoja polievka stratí slávnostný nedeľný punc a bude vyzerať ako škaredá mútna gebuzina. S nádhernou čírou farbou zmizne aj tvoja chuť na dobrý obed.
Nezraz smotanu
Pokiaľ nemáš na varenie dostatok času, radšej sa do toho ani nepúšťaj a zložitejšiu prípravu jedla nechaj na inokedy. Príprava každého jedla má svoj postup a musíš jej venovať osobitý čas. V opačnom prípade riskuješ nehodu, ktorú len tak ľahko nenapravíš. Jednou z častých katastrof je čelná zrážka polievky alebo omáčky so smotanou či mliekom. Aby si predišiel obávaným hrudkám, odporúča sa najskôr zmiešať mlieko či smotanu s pár lyžicami tekutiny, ktorú varíš v hrnci.
Používaj odmerky
Každý má vo svojej hlave vlastnú mierku. Čo je pre niekoho malá troška, je pre iného konská dávka. Rovnaké je to aj s hrnčekovými receptmi. Recepty, v ktorých sa namiesto presných gramáží spomínajú hrnčeky, môžu zmiasť najmä tých, ktorí s varením nemajú mnoho skúseností. Klasický hrnček s objemom cca 200 ml sa môže jednému zdať primalý a druhému priveľký. Ak sa nevieš rozhodnúť, ktorý hrnček je ten správny, použi radšej klasickú odmerku.
Presvedč sa, či máš všetko
Pred samotným varením by si mal ešte raz všetko skontrolovať, bez ohľadu na to, či si úplný začiatočník, alebo ostrieľaný profík. Chystáš sa opražiť mäso? Pozri sa, či si do panvice naozaj nalial olej. Plánuješ niečo piecť? Skontroluj si všetky ingrediencie a nastavenú teplotu. Ideš variť polievku? Pozri sa do hrnca a presvedč sa, či v ňom máš potrebnú zeleninu a najmä vodu. Inak sa ti môžeš stať, že svojou nedôslednosťou namiesto perfektného pokrmu nechtiac upražíš prázdny hrniec.