17 užitočných rád od psychológa, vďaka ktorým porozumieš sebe aj svojmu okoliu

Aj štrnganie pohárov vie o človeku veľa prezradiť.

Zdroj: Shutterstock

Dobrý psychológ ti môže obrátiť celý život hore nohami (samozrejme, k lepšiemu). Väčšina z nás sa však k jeho návšteve akosi nevie dokopať. Psychológ Anton Shutov sa aj kvôli takýmto večným odkladačom problémov rozhodol na svojom Twitteri zdieľať rady, ktoré skvalitnia možno aj tvoj život.

1. Stres nie je tvoj nepriateľ, ale spojenec. Ak by nám neustále všetko vychádzalo a stres by sa nám oblúkom vyhýbal, náš život by čoskoro upadol do stereotypu. A stereotyp je nuda, bez ohľadu na to, či je plný radosti, alebo nie. Hovorí sa, že bez búrky by nebola dúha, a rovnako je to aj so stresom – bez neho by sme nedokázali relaxovať.

2. Zastav sa na malú chvíľu a zhlboka sa nadýchni. Uvedom si, kde si, čo sa okolo teba deje a potom pomaličky začni vzduch z pľúc vypúšťať na slobodu. Tento trik, ktorý sotva zaberie viac ako minútu, je recept na meditáciu pre uponáhľaných ľudí. Jeden hlboký nádych nás upokojí, vráti naspäť do reality a pripomenie, že keď nejde o život, tak nejde vlastne o nič.

3. Keď sa potýkaš so zradou, pamätaj na tieto múdre slová: Zrada je vždy len jednostranná. Len jedna strana cíti bolesť, len jedna strana cíti krivdu, len jednej strane prináša množstvo sĺz a bezsenných nocí. Tej druhej je to zväčša jedno. Nesnaž sa do toho rýpať, nesnaž sa niečo dokazovať… nechaj to tak, nemá to zmysel.

Shutterstock

4. Skvelým pomocníkom počas rušných dní je plánovač. Človek, ktorý si rozvrhne svoj deň a poznačí si, čo všetko zaň chce stihnúť, má väčšiu šancu na želaný výsledok ako ten, ktorý všetko necháva na náhodu. Bez jasného „to-do“ listu často strácame smer, nevieme, kam skôr skočiť, a napokon celá snaha končí fiaskom. Desať minút ranného plánovania ti v závere môže ušetriť niekoľko hodín nezmyselnej práce.

5. Pokiaľ si kreatívny človek, niekedy jednoducho potrebuješ dávku samoty. Mnohí z nás sa jej stránia ako čert kríža, pretože samota s obľubou vyťahuje zo skrine všetkých našich strašiakov… niekedy ju ale potrebuješ ako soľ. Práve ticho dáva priestor myšlienkovým pochodom, ktoré začínajú drobnosťou a končia skvelým nápadom. Buď z času na čas sám. Veď tá samota nehryzie.

6. Pri návšteve psychológa naňho nevysyp všetky svoje strasti na úvodnom sedení. Vyber si jeden problém, ktorý považuješ za podstatnejší, a rieš len ten. Jedno sedenie – jeden problém. Je totiž veľmi pravdepodobné, že potom, čo rozlúskneš problém číslo jedna, budeš vidieť dvojku a trojku z celkom inej perspektívy.

Shutterstock

7. Niekedy sme naším najväčším nepriateľom práve my sami. Respektíve, naša potreba všetko analyzovať do najmenších detailov. Schopnosť načisto vypnúť a aspoň na pár chvíľ sa nezaoberať všetkými tými trápnosťami, čo si v robote zase vypustil z úst, je pre šťastný život kľúčová. Skús sa jej priučiť.

8. Predstav si nasledujúcu situáciu – sedíš s kolegami na obede a, ako vždy, dojedáš prvý. Po zvyšok prestávky teda len hľadíš na ostatných, ako do seba láduju obsahy tanierov. Vieš, čo to znamená? Že nie sú v strese, na rozdiel od teba. Vedci tvrdia, že človek, ktorý v spoločnosti ostatných konzumuje jedlo na štýl skartovačky, je vždy ten, čo sa cíti nekomfortne.

9. Doteraz si si pravdepodobne myslel, že ten človek, ktorý neustále pohupuje nohou, je ten nervózny. Výskumy však tvrdia niečo celkom iné. Ten, ktorý večne trasie nohou ako osika, je spravidla ten nedočkavý. Najradšej by už robil niečo iné, venoval sa ďalším veciam, plnil deadliny…

Shutterstock

10. Je jedno, či ide o priateľské, rodinné či firemné posedenie, štrnganiu pohárov sa jednoznačne nevyhneš. Aj takáto drobnosť však dokáže o človeku čo-to prezradiť. Skús si niekedy všimnúť, koho pohár je pri štrnganí vyššie a koho nižšie. Postavenie pohárov je v tomto prípade jasným odrazom ich sebavedomia a postavenia v hierarchii. Ľudia, ktorí obsadzujú vodcovské pozície, držia svoj pohár pri prípitkoch vždy vysoko.

11. Hovorí sa, že ten, kto si počas rozhovoru chytá vlastný nos, klame. Nemusí to však platiť vo všetkých prípadoch. Vo väčšine sa týmto gestom snaží hovoriaci vytvoriť akúsi bariéru medzi jeho ústami, slovami a druhou osobou. To je charakteristickým znakom neistoty, nie klamstva.

12. Život je plný nepredvídateľných situácií, no jedno je isté – ak máš „kamaráta“, ktorý pred tebou neustále kritizuje a ohovára ostatných, ver, že nie si v jeho očiach žiadnou výnimkou. Len čo zájdeš za roh a zmizneš z dohľadu, už o tebe rozpráva príbehy, o ktorých ani ty sám netušíš. Od takýchto ľudí treba dať ruky preč. Nič dobré ti do života neprinesú.

Shutterstock

13. Na svete sú dva druhy ľudí – tí, ktorí si najprv niečo prehrajú v hlave, až potom to povedia, a tí „čo na srdci, to na jazyku“. Tieto dve skupinky si väčšinou nerozumejú a nedokážu pochopiť, že tá druhá vôbec existuje.

14. Ak sa v kancelárii veľmi nudíte, môžete skúsiť urobiť drobný experiment. Nech si každý zoberie papier a ceruzku a nakreslí bicykel. Pri prezeraní výsledkov budete nepochybne chytať kŕče. Muži nakreslia mechanicky správny obraz tohto dopravného prostriedku, zatiaľ čo ženy… no, veď uvidíte sami. Toto je jeden z milióna dôkazov, akí rozdielni sú muži od žien.

15. Čím hlbší má človek hlas, tým dôveryhodnejšie znie to, čo hovorí. Funguje to všade – pri bežných rozhovoroch, no aj na politických tlačových konferenciách. Ľudia tento psychologický trik využívajú pomerne často, aby dodali svojim slovám hodnovernosť.

Shutterstock

16. Ak ťa do návštevy psychológa niekto dotlačil, nebude mať žiaden efekt. Podstatou liečby psychologických ochorení je vôľa a ochota s nimi pracovať. Ak túto vôľu máš len preto, že sa ti frajerka vyhráža rozchodom alebo mama stopnutím vreckového, všetky sedenia ostanú bez výsledku. Toto je jednoducho jedno z mála rozhodnutí, ktoré musíš učiniť celkom sám.

17. Úprimnosť. Všetko, čo potrebuješ, je úprimnosť. Táto vlastnosť je základom každého vzťahu – medzi rodičmi a deťmi, medzi kamarátmi, partnermi, proste kýmkoľvek… každý vzťah bez úprimnosti je odsúdený na zánik.

ShutterstockReagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
8
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
45
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
The Rock ovládol rebríček najhodnotnejších celebrít na Instagrame

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME