Mnohým z nás sa určite stáva, že namiesto toho, aby sme robili, čo máme, či už to je zadanie do školy alebo práce, tak sa radšej sa venujeme všelijakým, úplne zbytočným aktivitám. Cez stalkovanie svojich ex prechádzame až k bývalým spolužiakom či známym a scrollujeme instagramom zhora nadol a ešte raz. Iba tak, lebo je to pre nás príjemnejšie, ako keby sme mali začať robiť niečo užitočné.
Avšak tieto činnosti nás oberajú o veľa času a robia nás menej produktívnymi. No, ak sa zameriaš na skutočné príčiny, pre ktoré povinnosti odkladáš, bude pre teba oveľa jednoduchšie sa sklonu k prokrastinácii zbaviť.
Problém emócií, nie nedostatku času
Vedci sa zhodujú na tom, že otáľanie so splnením úloh alebo odkladanie povinností často zapríčiňujú naše pocity a emócie. Dôvod neraz pramení z toho, že daná činnosť sa nám zdá príliš nudná či náročná alebo si ju spájame s nejakou negatívnou spomienkou alebo asociáciou. V podstate ju odkladáme z dôvodu, aby sme sa cítili lepšie, no efekt je často úplne opačný.
Dvojsečná zbraň
Odkladanie povinností nám ale v skutočnosti spôsobí ešte viac negatívneho, ako keby sme sa im postavili čelom. Totiž, ak nejakú úlohu neustále prekladáme na zajtra, pozajtra, tak tým spôsobom sami seba oberáme o čas a spôsobujeme si tým príliv stresu.
Po dokončení seriálového maratónu sa väčšinou cítime byť vinní a frustrovaní, pretože sme čas nevyužili lepším spôsobom. A daná povinnosť každopádne nezmizne. Nikdy. A okrem iného, stres má, ako iste vieme, negatívne účinky na naše zdravie a vedie k ochoreniam, ako napríklad srdcové choroby, cukrovka alebo rakovina.
Užitočné tipy na to, ako bojovať s prokrastináciou:
• Zábavné podnety stranou. Ak sa obkolesíme zábavnými vecami, ktoré neustále odvádzajú našu pozornosť, je samozrejmé, že bude náročnejšie prinútiť sa k splneniu úlohy, ktorá sa nám až taká atraktívna nezdá byť.
• Čisté prostredie. Uprac si stôl ešte predtým, ako začneš pracovať. Keď máme po stole porozhadzované veci a všade bordel a neporiadok, je jasné, že nám to bude vadiť a odvedie to našu pozornosť od práce alebo učenia.
• Sústreď sa vždy na jednu úlohu, nerob desať vecí naraz. Možno aj teba životná skúsenosť naučila, že v takýchto prípadoch plnohodnotne nespravíš ani jednu z nich, pretože sa nevieš naplno koncentrovať.
• Rob veci, ktoré ti idú. Študuj školu, ktorá ťa baví, a rob prácu, na ktorú máš talent a nemusíš sa nútiť do nej vstávať každé ráno. A takisto nebudeš zdeptaný z toho, že tvoje výsledky sú slabšie ako tvojich kolegov alebo spolužiakov.
• Vyspi sa. Spánok je základ. Kávičky ani energetické nápoje ho nenahradia. Nikdy. Snaž sa spať aspoň 6 hodín.
• Motivuj sa. A následne sa odmeň. Či už sladkosťou, kúpou nového oblečenia alebo víkendovým výletom.
• Začni hneď ráno. Ak sa napríklad musíš učiť na nejakú skúšku alebo písať nejakú prácu, ukázalo sa byť efektívne naraňajkovať sa a hneď začať s učením. Ak začneš robiť naplno od rána a nebudeš to ustavične prekladať na neskoršie hodiny, viac stihneš a urobíš to aj lepšie. Samozrejme, všetci fungujeme inak a tento bod nemusí platiť na všetkých. Mnohým sa totiž oveľa lepšie pracuje v noci.
• Rob veci kreatívne. Ak budeš do svojej činnosti pridávať štipku tvorivosti, hneď ťa to bude aj viac baviť a aj výsledný efekt bude oveľa, oveľa hodnotnejší.
• Začni. Alfa a omega všetkého. Keď sa už konečne prinútiš sadnúť si za to a začneš sa naplno sústrediť, tak to už pôjde ako po masle a pravdepodobne prácu dotiahneš do úspešného konca.
No niekde vzadu sa tak či tak bude „obšmietať“ stále tá myšlienka provokatér, ktorá ti bude nahovárať: „No tak, zlato, už si urobil dosť, zaslúžiš si chvíľku oddychu, pusti si jednu časť seriálu.“ Jedno z najväčších sebaklamstiev. My všetci uvedomelí a „života skúsení“ dobre vieme, že to neostane len pri tej jednej časti…
• Dopraj si oddych. Keď je človek úplne vyčerpaný, nedokáže plnohodnotne pracovať. A pokiaľ naozaj nemáš síl, je lepší nápad dopriať si oddych a zrelaxovať, čiže „vypnúť“ mozog. Prokrastinácia nie je plnohodnotný oddych. Pri nej ti jedna úloha bude trvať neprimerane dlho a tento čas by si radšej mohol venovať iným, príjemnejším aktivitám.
• Nalaď sa pozitívne. Je dôležité mať v živote neustále dostatok pozitívnych impulzov. Jednoducho, všetci potrebujeme mať niečo, na čo sa môžeme tešiť.
• Obklop sa aktívnymi ľuďmi. Pokiaľ sme v spoločnosti produktívnych ľudí, je možné, že sa čo to z ich usilovnosti nalepí i na nás, aj keď nemáme práve príliš akčnú náturu.
No a naopak, keď sa obklopujeme „životom znechutenými“ a unudenými jedincami, pravdepodobne niečo pochytíme aj od nich. A neodškriepiteľnou pravdou ostáva, že väčšina z nás má sklon sa uchýliť k pohodlnejším cestám, ak v nás nič neprebúdza aktivitu.
• Hľadaj cesty k tomu, ako si prácu zjednodušiť, nie naopak. Dnes existuje veľa technických vychytávok, ktoré ti pomôžu, aby si si veci uľahčil a zefektívnil. A plánovanie je taktiež nápomocné. Ak máš napríklad urobiť nejaký referát do školy, je fajn, keď si informácie zbieraš dopredu a nenecháš si všetko na poslednú chvíľu.