Užitočné triky z minulosti, ktoré ti pomôžu v každodennom živote aj dnes

Aj napriek tomu, že sú staré niekoľko rokov, stále sú užitočné.

Zdroj: The New York Public Library Digital Collections

Čo majú spoločne takzvané “lifehacky“ a cigarety? Čudoval by si sa, ale celkom mnoho. Kedysi dávno totiž jedna z firiem vyrábajúcich cigarety vkladala do balíčkov tvrdé kartičky, na ktorých zvykli byť umelecké diela, pekné ženy alebo známi ľudia. Neskôr sa rozhodli tieto kartóniky využiť práve na triky, ktoré ľuďom pomáhali v každodennom živote.

Niektoré z nich boli natoľko šikovné, že ich môžeš využiť aj dnes. Vybrali sme preto niektoré z týchto užitočných rád, ktoré možno pomôžu aj tebe. 

Užitočné triky z kartičiek na cigaretách

Firma Gallaher, ktorá vyrábala v minulosti cigarety, sa rozhodla kartičky, ktoré spevňovali škatuľky, využiť užitočne. Namiesto žien, populárnych ľudí a umeleckých diel sa rozhodli ľuďom pomôcť a na tieto kartičky začali dávať ilustrácie s užitočnými radami. Niektoré z týchto rád boli adekvátne len v tomto období, no našli sa medzi nimi aj také, ktoré sa dajú využiť aj dnes.

Ilustrácie z cigaretových kartičiek

Profimedia
Profimedia
Profimedia

Varenie puknutého vajíčka

Ak si si všimol, že je vajíčko puknuté, a chceš ho uvariť, nezúfaj. Stačí do vody, v ktorej ho budeš variť, pridať trochu octu, ktorý pomôže vajíčko uvariť bezpečne. Okrem toho, ocot vo vode pomôže aj tomu, aby sa vajíčka ľahšie lúpali.

The New York Public Library Digital Collections

Bezpečne vyzbieraš črepiny

Hneď ako sa niečo rozbije, vznikne menšia panika a dôležité je nikdy tam nešliapať naboso a už vôbec nezbierať črepiny holými rukami. Okrem metličky s lopatkou alebo vysávača ti pomôže vyzbierať črepiny aj utierka. Môže sa stať, že sa ocitneš niekde, kde nie je vysávač a možno ani tá metlička, a v takom prípade ti bude tento trik nápomocný.

Stačí utierku alebo inú handru navlhčiť a pomocou nej pozbierať sklo. Podarí sa ti tak vyzbierať aj drobné čriepky a vyhneš sa porezaniu.

The New York Public Library Digital Collections

Vyčisti svoj obľúbený hrnček bez použitia chemických prostriedkov

Stane sa, že káva či čaj ti na hrnčeku zanechá vrstvu nečistoty, s ktorou si nevie poradiť ani umývačka riadu. Existuje na to jednoduchý trik, ako hrnček vyčistiť. Vezmi citrónovú kôru, na ktorú nasypeš soľ, a pošúchaj konkrétne miesto, kým nečistota nezmizne.

Vyber si bezbolestne triesku

Zadretá trieska vie narobiť poriadnu neplechu. Dá sa však vybrať aj bez ihiel a iných mučiacich praktík. Stačí, keď si vezmeš nejakú fľaštičku so širokým hrdlom a naleješ do nej horúcu vodu takmer po okraj. Následne si fľaštičku pritlačíš na postihnuté miesto, kde máš triesku, vznikne podtlak, ktorý ho uvoľní, a para pomôže triesku odstrániť.

The New York Public Library Digital Collections

Keď ti niečo padne do oka a nemáš kvapky

Na kartičke bolo aj odporúčanie, že ak máš niečo v oku a nevieš to dostať von, tak si máš do oka kvapnúť ricínový olej s použitím štetca so špicatým koncom. Olej by sme si mali s pomocou štetca kvapnúť do vnútorného kútika oka tak, aby sa štetec nedotkol oka.

The New York Public Library Digital Collections

Udrž rezané kvetiny čerstvé

Ak potrebuješ niekam preniesť rezané kvetiny a nemáš poruke žiadny prípravok, ktorý ti ich pomôže udržať čerstvé, tak na to existuje jednoduchý trik. Vezmi surový zemiak, urob doň malú dierku a vlož do nej koniec stopky kvetu. Takto sa ti podarí udržať kvety čerstvé až niekoľko dní.

Nakrájaj čerstvý chlieb úplne ľahko

Len nedávno dopečený chrumkavý chlebík či pečivo sú naozaj skvelé, no dokážeš pri nich rýchlo stratiť nervy, keď sa ich rozhodneš nakrájať. Aj na tento problém však existuje ľahká pomoc. Vlož čepeľ noža na chvíľu do horúcej vody, utri ho do sucha a môžeš krájať. Keď sa nôž vychladí, tak to zopakuj.

The New York Public Library Digital Collections

Pranie oblečenia bez vyblednutia

Niektoré farebné oblečenie má tendenciu stratiť počas prania svoju farbu. Dá sa tomu však zabrániť tak, že v štyroch litroch vody rozpustíš hrnček soli, necháš oblečenie ponorené v tomto roztoku počas celej noci a potom ho vyperieš ako obvykle. Soľ zabráni, aby oblečenie púšťalo farbu.

Jeden na pobavenie: Ako predpovedať počasie

Ak si chceš užiť deň v prírode, tak si ráno dopraj prechádzku, vďaka ktorej budeš vedieť predpovedať počasie. Pozri sa na oblohu na najviac vzdialený, najmenší oblak. Tento oblak chvíľu pozoruj. Ak sa zväčšuje, tak bude deň pravdepodobne zamračený a daždivý. Keď sa oblak nezmenšuje, deň bude pravdepodobne slnečný.

The New York Public Library Digital Collections
Reagujte!
Grr Grr
5
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
29
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
8
Haha
Woow Woow
87
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Mladá vegánka našla v konzerve od zeleninovej omáčky hlavu z jašterice


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME