Koľkí z nás počúvali (alebo stále počúvajú) reči o tom, ako je hranie hier zabíjanie času, ktoré ti neprinesie absolútne nič do života? Patetické hobby pre lúzrov a asociálov, ktoré si úspešný človek nemôže dovoliť.
Niečo pravdy na tom je a nadmerné hranie naozaj môže mať negatívny dopad na jednotlivca. Cieľom tohto článku je pozrieť sa na vec z opačnej strany a pripomenúť si, že gaming toho človeka môže mnohé naučiť.
Jazyky
Hier v slovenčine je naozaj málo. Ak nie si priateľ učenia sa jazykov, tak si odkázaný aspoň na češtinu, ktorá je aj napriek svojej podobnosti so slovenčinou stále cudzou rečou. Mnohí z nás môžu povedať, že gaming nás z angličtiny naučil viac než všetci učitelia v školách. A čo ďalšie jazyky! Stačí, že ti v multiplayeri niečo nevyjde a hneď máš postarané o lekciu štipľavých výrazov vo všetkých možných rečiach!
Spolupráca
To, že keď dvaja spolupracujú, môžu toho dosiahnuť omnoho viac ako každý sám, nám odmalička vtĺkajú do hlavy rozprávky. V hrách sa o tom môžeme presvedčiť na vlastnej koži, čo predstavuje omnoho zapamätateľnejšiu lekciu. Čo je taktiež dôležité – mnohé priateľstvá vznikli práve vďaka spoločnému úsiliu vo virtuálnom svete!
Práca s technológiami
Hranie hier si raz za čas pýta údržbové činnosti. Pri fixovaní bugov a inštalácii módov sa človek čo-to priučí práci so softvérom, upgradovanie stroja si zasa žiada nejakú tú znalosť hardvéru. Hráč sa ani nenazdá a odrazu zistí, že ho tie počítače naozaj bavia. Koľko študentov informatiky sa k láske k počítačom prepracovalo práve vďaka hrám?
Orientácia
Nemusí sa to zdať také očividné, ale tie desiatky hodín strávených v Los Santos ti môžu pomôcť k tomu, aby si sa lepšie vedel zorientovať aj vo vlastnom meste. To je jednoducho fakt, ktorý podporujú aj vedecké zistenia! Hráči majú lepšie vyvinutú priestorovú orientáciu a nepochybne sa dokážu aj šikovnejšie vyznať v mapách.
Myslieť o krok dopredu
Ak chcem dostať vlak z jednej strany rieky na druhú, bolo by fajn najprv postaviť most. A neuškodilo by, ak by na ňom boli uložené koľaje! Hranie takmer akejkoľvek hry si vyžaduje aspoň minimálnu schopnosť plánovať svoje ďalšie kroky. Ak ju pri hraní dostatočne trénujeme, tak aj v skutočnom živote si vypestujeme vnútorný hlások, ktorý nás upozorňuje, aby sme nekonali zbrklo.
Stovky ďalších drobností…
Niekto sa pri hraní hier dozvedel, že gepard sa necíti dobre v močiari, ako vyzerá tabaková plantáž alebo si pripomenul takmer zabudnutý vojnový konflikt z dejín Slovenska. V dnešnej dobe by človek len ťažko hľadal nejakú oblasť, ktorú by obišlo herné spracovanie. Hra sa, samozrejme, nevyrovná encyklopédii, no napriek tomu predstavuje skvelý odrazový mostík pre spoznávanie sveta vôkol nás.