Vitamíny sú dôležité pre náš organizmus. Ak nadmerne užívaš niektoré vitamíny, môžeš si spôsobiť zdravotné komplikácie. Na začiatok treba uviesť, že vždy je lepšie prijímať vyváženú stravu bohatú na vitamíny, minerály a telu prospešné látky, než sa spoliehať len na silu doplnkov stravy.
Zatiaľ čo mnoho ľudí verí, že viac vitamínov znamená lepšie zdravie, pravda je taká, že nadmerná konzumácia niektorých vitamínov môže viesť k nežiaducim účinkom a komplikáciám. Ak teda potrebuješ pridať do svojej stravy aj syntetické vitamíny, pozri si prehľad tých, na ktoré by si si mal dávať pozor, aby si si nespôsobil zdravotné komplikácie.
Vitamín A
Vitamín A je dôležitý pre zrak, imunitný systém a rast buniek. Príliš veľké množstvo vitamínu A ale môže spôsobiť problémy s pečeňou, vedie k nepravidelnej menštruácii a môže dokonca poškodiť kosti.
Vitamín D
Vitamín D posilňuje zdravie kostí, imunitný systém a duševné zdravie. Napriek tomu, že nedostatok vitamínu D predstavuje bežný problém u väčšiny ľudí, predávkovať sa dá, ak sa užíva príliš veľa vitamínových doplnkov. Nadmerné množstvo vitamínu D môže viesť k slabosti, vracaniu, bolestiam hlavy a dokonca aj k poškodeniu obličiek.
Vitamín B6
Vitamín B6 hrá kľúčovú úlohu pri fungovaní metabolizmu a nervového systému. Predávkovanie vitamínu B6 môže spôsobiť neurologické problémy, ako napríklad periférna neuropatia, ktorá sa prejavuje brnením a mravčením v rukách a nohách. Príznaky predávkovania vitamínom B6 môžu zahŕňať aj bolesti hlavy, nevoľnosť a senzitivitu na svetlo.
Vitamín C
Vitamín C predstavuje antioxidant, ktorý pomáha bojovať proti voľným radikálom a posilňuje imunitný systém. Nadmerné množstvo vitamínu C môže spôsobiť tráviace ťažkosti ako hnačka a vracanie. V niektorých prípadoch môže nadmerné užívanie vitamínu C viesť aj k tvorbe kamienkov v obličkách.
Železo
Železo tvorí zásadnú zložku procesu tvorbu červených krviniek a prenášania kyslíka v tele. Prehnané množstvo železa spôsobuje toxicitu, čo sa prejavuje v podobe tráviacich ťažkostí, zápchy, nevoľnosti, dokonca môže vieš aj k poškodeniu pečene a srdca. Železo by si mal užívať len podľa pokynov lekára a dodržiavať odporúčané dávky.
Vitamínové doplnky by sa mali užívať s opatrnosťou a vždy pod dohľadom lekára alebo odborníka na výživu. Pri výbere vitamínových doplnkov treba dodržiavať odporúčané denné dávky a vyhýbať sa prekračovaniu maximálne odporúčaných dávok, aby sa predišlo možným komplikáciám a nežiaducim účinkom.