Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée
Zdroj: ©Shutterstock

Úzkosti a depresie. Z čoho pramenia a ako s nimi ľudia najčastejšie bojujú?

Nie každé riešenie sa javí ako to správne.

Zlé duševné zdravie trápi omnoho viac ľudí, ako si si možno doteraz myslel. Úzkosti a depresie nie sú iba problémom celebrít, ale aj najbežnejších ľudí okolo teba. Hoci sa niekto usmieva a navonok pôsobí pozitívne, neznamená to, že sa vnútorne netrápi a nebojuje s vlastnými démonmi.

Z tohto dôvodu sa rozhodla dvojica novinárov uskutočniť prieskum zameraný na duševné zdravie Američanov. Nicu Calcea a Matthew Schnipper pre portál Vice oslovili 1 700 respondentov a výsledky sú naozaj prekvapujúce.

Viac ako polovica opýtaných uviedla, že pociťuje úzkosť každý deň, približne 28 % bolo úzkostných aspoň raz za týždeň a 9 % minimálne jedenkrát za mesiac. Iba 7 % účastníkov prieskumu sa vyjadrilo, že úzkosť nepociťujú nikdy.

Práca, peniaze a rodina

„Myslím si, že mám obavy z produktivity, no nie som si istý, či je to správne slovo. Ale skrátka mám pocit, že musím byť neustále produktívny, aj keď som mal produktívny deň,“ povedal jeden z respondentov.

Čo nás vlastne znepokojuje? Takmer každá osoba, ktorá sa zúčastnila prieskumu, pripisovala svoje zlé mentálne zdravie inej príčine. Najčastejšou je práca, ktorú uviedla tretina opýtaných. Hneď za ňou nasledujú peniaze, ktoré označilo ako hlavný problém 24 % Američanov. Rodina sa umiestnila na treťom mieste s 10 %, nasledovali ju celkovo život a zdravie.

Zneužívanie a trauma z detstva

Väčšina Američanov sa vyjadrila pozitívne na otázku, či zažívajú alebo niekedy zažili traumu. Išlo konkrétne až o 68 %. Prieskum odhalil, že najčastejším koreňom traumy je zneužívanie, ktoré označilo 30 % ľudí.

Len málo z nich chodí na terapiu. „Páči sa mi byť nažive. A nepáči len svet, v ktorom momentálne žijem,“ vyjadril sa ďalší respondent. Napriek tomu, že veľké percento Američanov zažíva úzkosť alebo traumu, dve tretiny z nich nenavštevujú žiadnu formu terapie.

Riešenie hľadajú v drogách a alkohole

Všeobecne platí, že klasické lieky pomáhajú najčastejšie (65 %). Prevažná väčšina opýtaných vyskúšala aj samoliečbu (71 %). Niektorí tým mysleli lieky na predpis, iní začali užívať rekreačné drogy. Ďalšou kategóriou sú ľudia, ktorí spomenuli alkohol (49 %). Podobné percento uviedlo marihuanu a jej príbuzné produkty.

Približne 13 % skúsilo iné drogy, akými sú huby, ketamín alebo opioidy. Celkovo z prieskumu vyplýva, že 59 % respondentov užíva alebo užívalo nejaký druh liekov na ochorenia súvisiace s ich duševným zdravím.

Čo potrebuješ, aby si sa cítil dobre?

Podľa odpovedí vyplýva, že sú to predovšetkým peniaze. Niektorí zase priznávajú, že by potrebovali terapiu. Medzi odpoveďami sa našli napríklad aj zdravie, priatelia, podpora alebo práca. Takmer 4 % respondentov uviedlo, že im nechýba absolútne nič.

Čo z prieskumu vyplýva?

Prieskum jasne ukazuje, že mnohí Američania sa niekedy cítia traumatizovaní, úzkostliví alebo len trochu osamelí. Ak to nie sú oni, určite sa niekto taký nájde v ich okolí. Niektorí sa liečia terapiou a liekmi, zatiaľ čo iní hľadajú podporu u svojich priateľov a rodiny. Hoci sú blízki najčastejšie tými prvými, za ktorými idú v núdzi, v konečnom dôsledku to môže byť paradoxne prekážkou.

Občas treba odbornejšiu pomoc, nie iba rady a odporúčania od rodičov alebo známych. Napriek všetkému je jasné, že Američania hľadajú spôsoby, ako si zlepšiť svoje úzkostné stavy a celkovo mentálne zdravie.

Ocitol si sa v psychicky náročnej životnej situácii? Prežívaš akútnu krízu a dlhodobý tlak sa pre teba stáva psychicky neúnosný? Trápia ťa depresívne nálady, úzkosť, myslíš na najhoršie? Zavolaj na Linku dôvery0800 800 566.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť