Doktor Barash považuje kríženie človeka s opicou nielen za možné, ale priam žiadúce! Existencia takýchto miešancov by vraj ľudí donútila uvedomiť si, nakoľko sú nám zvieratá blízke. Podľa vedca by sa tým predišlo mnohým prípadom týrania zvierat a ich zanedbávania. Barash svoje myšlienky zhrnul v knihe s názvom „Through a glass brightly: Using science to see our species as it really is„. Autor sa odvoláva na tvrdenia evolučného psychológa Gordona Gallupa, podľa ktorého sa Američanom asi pred sto rokmi podarilo stvoriť ľudsko-šimpanzieho kríženca.
Ako by sa tento zločin proti prírode dal realizovať? Technológia CRISPR má poslúžiť na manipuláciu s genetickým materiálom dvoch druhov. Pridávaním a odstraňovaním rôznych génových sekvencií by vedci mohli zmenšiť genetické rozdiely medzi človekom a opicou. Génovou manipuláciou vyprodukovaný jedinec (chiméra) je podľa Barasha oveľa pravdepodobnejší scenár, než tvor vzniknutý spájaním ľudských a zvieracích pohlavných buniek (hybrid). Takto to celé neznie náročnejšie, než ohrievanie slaninky.
Ako je známe, šimpanzy patria medzi našich najbližších príbuzných. Zdieľame s nimi nielen podobnú genetickú štruktúru a stavbu tela, ale aj prvky správania. Doktor Barash sa vo svojej knihe pozastavuje nad tým, že aj napriek týmto podobnostiam máme my ľudia tendenciu vnímať samých seba ako „niečo viac“. Tvorba krížencov by ale tieto paradigmy dokázala zbúrať a posunúť ľudské sebavnímanie na inú úroveň.
Tiež by pribudlo veľké množstvo kategórií na pornostránkach…
Počas starého, Gallupom opísaného experimentu, sa údajne podarilo oplodniť samicu šimpanza ľudským semenom. Opica úspešne priviedla na svet zdravé mláďa/dieťa. O pár dní, či týždňov, si vedci uvedomili, že spravili niečo dosť nechutné, tak sa malého opočloveka rozhodli „odpratať“. Následne sa tvárili, že sa nikdy nič nestalo.
Podobný prípad sa vraj stal aj v Číne v roku 1967. Tam údajný pokusný subjekt uhynul kvôli zrušeniu financovania projektu. Okrem týchto pokusov existujú zmienky o snahách sovietskych vedcov vytvoriť opičo-ľudských supervojakov. Experimenty prebiehali v dvadsiatych rokoch 20. storočia, a ich cieľom bolo spojiť inteligenciu človeka s obratnosťou a húževnatosťou opíc.
Rusi sú známi schopnosťou priblížiť človeka k opici aj domácimi prostriedkami.
Všetky tvrdenia o existencii živého ľudsko-opičieho miešanca sú určite nesmierne zaujímavé. Je tu ale jeden malý-veľký problém: je veľmi ťažké podložiť takéto tvrdenia dôkazmi. Jedno je isté – skôr, či neskôr, sa vedcom určite podarí krížiť rôzne živočíšne druhy. Napríklad aj človeka s opicou. Budú mať takéto bytosti ľudské práva? Budú môcť voliť? Budú schopné porozumieť memes? V ďalekej budúcnosti, keď nebude existovať nespravodlivosť a chudoba, budú toto témy, na ktorých sa ľudia budú flejmovať v internetových diskusiách.
Zdroj: dailymail.co.uk
Titulná fotka: Rex Features