Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 4.12.2022
sk
Barbora
, Barbara
cz
Barbora
, Barbara, Bára

Na EMEFKA sme ti pred nejakým časom priniesli tvrdenie amerického astronóma, že mimozemský život sa nám podarí objaviť niekedy okolo roku 2036. Uvedený rok pôsobí možno až príliš optimisticky, avšak s tým, že na mimozemšťanov napokon narazíme, súhlasí aj uznávaný teoretický fyzik Michio Kaku. Ako uviedol portál The Guardian, podľa neho by sa tak malo stať do sto rokov.

V rozhovore pre The Guardian Kaku povedal, že šance na nájdenie inteligentnej mimozemskej civilizácie sa v nasledujúcich rokoch výrazne zvýšia. „Už čoskoro budeme mať na orbite Webbov teleskop a s ním aj tisíce planét, ktoré budeme môcť skúmať. Preto si myslím, že šance, že narazíme na cudziu civilizáciu, sú celkom vysoké,“ povedal.

Shutterstock

Kontakt? Príšerný nápad

S tým sa ale podľa vedca spája aj dosť veľké nebezpečenstvo. Podľa neho by sa ľudstvo rozhodne nemalo pokúšať mimozemšťanov kontaktovať. Kaku uviedol, že tento názor nezastávajú všetci jeho kolegovia. Viacero z nich sa naopak kontaktu mimozemšťanov vôbec neobáva. „Myslím si, že je to strašný nápad,“ povedal vedec. „Všetci vieme, čo sa stalo Montezumovi, keď v Mexiku pred niekoľkými storočiami stretol Cortésa.

Podľa neho by nás tak mohol stretnúť podobný osud, ako keď sa domorodé obyvateľstvo v Mexiku či v Amerike stretlo s kolonizátormi z Európy. Výsledkom bolo ich takmer úplné vyhladenie, zničenie ich kultúry a uzavretie do rezervácií. Zároveň ale Kaku nevylúčil, že by sme mohli mať šťastie a naraziť na priateľských mimozemšťanov. Nemôžeme to ale podľa neho brať ako fakt. Hľadať mimozemšťanov by sme tak určite mali. A pri rozhodovaní, či ich kontaktovať, by sme si mali počínať extrémne opatrne.

Shutterstock

V podobnom duchu sa pred niekoľkými rokmi vyjadril aj kozmológ a fyzik Stephen Hawking. „Ak nás mimozemšťania navštívia, mohlo by to dopadnúť podobne, ako keď Kolumbus dorazil do Ameriky,“ povedal v roku 2010. „A to pre pôvodných obyvateľov Ameriky vôbec nedopadlo dobre.“

Hawking uviedol, že z minulosti poznáme veľa prípadov, keď kontakt medzi ľuďmi a menej inteligentnými organizmami dopadol v neprospech tých menej vyspelých. Aj on preto odporúčal, aby sa ľudstvo pri hľadaní civilizácií vo vesmíre správalo maximálne obozretne.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť