Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Na EMEFKA sme ti pred nejakým časom priniesli tvrdenie amerického astronóma, že mimozemský život sa nám podarí objaviť niekedy okolo roku 2036. Uvedený rok pôsobí možno až príliš optimisticky, avšak s tým, že na mimozemšťanov napokon narazíme, súhlasí aj uznávaný teoretický fyzik Michio Kaku. Ako uviedol portál The Guardian, podľa neho by sa tak malo stať do sto rokov.

V rozhovore pre The Guardian Kaku povedal, že šance na nájdenie inteligentnej mimozemskej civilizácie sa v nasledujúcich rokoch výrazne zvýšia. „Už čoskoro budeme mať na orbite Webbov teleskop a s ním aj tisíce planét, ktoré budeme môcť skúmať. Preto si myslím, že šance, že narazíme na cudziu civilizáciu, sú celkom vysoké,“ povedal.

Shutterstock

Kontakt? Príšerný nápad

S tým sa ale podľa vedca spája aj dosť veľké nebezpečenstvo. Podľa neho by sa ľudstvo rozhodne nemalo pokúšať mimozemšťanov kontaktovať. Kaku uviedol, že tento názor nezastávajú všetci jeho kolegovia. Viacero z nich sa naopak kontaktu mimozemšťanov vôbec neobáva. „Myslím si, že je to strašný nápad,“ povedal vedec. „Všetci vieme, čo sa stalo Montezumovi, keď v Mexiku pred niekoľkými storočiami stretol Cortésa.

Podľa neho by nás tak mohol stretnúť podobný osud, ako keď sa domorodé obyvateľstvo v Mexiku či v Amerike stretlo s kolonizátormi z Európy. Výsledkom bolo ich takmer úplné vyhladenie, zničenie ich kultúry a uzavretie do rezervácií. Zároveň ale Kaku nevylúčil, že by sme mohli mať šťastie a naraziť na priateľských mimozemšťanov. Nemôžeme to ale podľa neho brať ako fakt. Hľadať mimozemšťanov by sme tak určite mali. A pri rozhodovaní, či ich kontaktovať, by sme si mali počínať extrémne opatrne.

Shutterstock

V podobnom duchu sa pred niekoľkými rokmi vyjadril aj kozmológ a fyzik Stephen Hawking. „Ak nás mimozemšťania navštívia, mohlo by to dopadnúť podobne, ako keď Kolumbus dorazil do Ameriky,“ povedal v roku 2010. „A to pre pôvodných obyvateľov Ameriky vôbec nedopadlo dobre.“

Hawking uviedol, že z minulosti poznáme veľa prípadov, keď kontakt medzi ľuďmi a menej inteligentnými organizmami dopadol v neprospech tých menej vyspelých. Aj on preto odporúčal, aby sa ľudstvo pri hľadaní civilizácií vo vesmíre správalo maximálne obozretne.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.