Od roku 2025 prichádza zásadná zmena v systéme odmeňovania a pracovných podmienok na Slovensku. Kolektívne zmluvy sa stávajú kľúčovým nástrojom, ktorý určuje minimálne štandardy odmeňovania v jednotlivých sektoroch. Významnou novinkou je rozšírenie platnosti týchto zmlúv aj na spoločnosti, ktoré sa priamo nepodieľali na ich uzatváraní. O novinke informovala agentúra TASR.
Podľa právnika Mariána Mészárosa z advokátskej kancelárie Fairsquare je táto zmena reakciou na požiadavky Európskej únie. Cieľom je dosiahnuť až 80-percentné pokrytie pracovnoprávnych vzťahov kolektívnym vyjednávaním, pričom v súčasnosti je na Slovensku toto číslo len na úrovni 25 %.
Praktické dopady a výnimky z nových pravidiel
„Možno očakávať nárast počtu zamestnávateľov, ktorí sa budú musieť riadiť nielen Zákonníkom práce a inými pracovnoprávnymi predpismi, ale aj príslušnou kolektívnou zmluvou,“ vysvetľuje Mészáros. Ide o významný zásah do mzdovej a sociálnej politiky súkromných spoločností, keďže kolektívne zmluvy budú určovať nielen mzdy, ale aj pracovný čas či dovolenku.
![](https://emefka.sk/app/uploads/2025/02/peniaze.jpg?x35408)
Existujú však dôležité výnimky z tohto pravidla. Kolektívne zmluvy sa nebudú vzťahovať na:
- Podniky s menej ako 20 zamestnancami.
- Firmy podnikajúce kratšie ako 24 mesiacov.
- Spoločnosti v konkurze.
Zamestnávatelia majú možnosť aktívne vstúpiť do procesu tvorby kolektívnych zmlúv. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pred schválením reprezentatívnosti kolektívnej zmluvy zverejní svoj zámer v Obchodnom vestníku a na svojej webovej stránke. „Zamestnávateľ v príslušnom odvetví môže predložiť ministerstvu do piatich pracovných dní od zverejnenia informácie vo vestníku svoje stanovisko. Zamestnávatelia by preto mali sledovať nielen Zbierku zákonov, ale aj Obchodný vestník,“ odporúča Mészáros.
V prípade nesúhlasu majú firmy možnosť právnej obrany prostredníctvom správneho súdu, kde môžu žalobou napadnúť oznámenie o uzatvorení kolektívnej zmluvy. Očakáva sa tiež zvýšený záujem firiem o členstvo v zamestnávateľských zväzoch a združeniach, ktoré im umožní lepšie presadzovať svoje záujmy, podobne ako to robia zamestnanci prostredníctvom odborov.