Predstav si takú situáciu: našetríš si peniaze na veľký výlet po USA. Precestuješ tisícky kilometrov. Uvidíš veci, ktoré si nevidel. Navštíviš najznámejšie pamiatky a miliónové metropoly. Okrem ruchu veľkomesta túžiš ale spoznať aj život bežných obyvateľov, žijúcich na vidieku a v malých mestách. S kamošmi prechádzate autom krajinou a zrazu vidíte pred sebou toto:
Tento záber nepochádza z Wolfensteinu, z Muža z vysokého zámku, ani z inej alternatívnej histórie, v ktorej Tretia ríša ovládla svet. Ide o skutočnú fotografiu z 13-tisícového amerického mestečka Circleville v Ohiu.
Vo väčšine sveta je Hitler vnímaný ako zlo. V populárnej kultúre dokonca so štipkou nadhľadu býva používaný rovno ako synonymum toho najväčšieho zla zo všetkých a karikatúra najodpornejšej ľudskej bytosti. A predsa jeho meno nesie toto rozkošné jazierko v Ohiu!
Ako je možné, že v USA v roku 2018 existuje mesto plné takýchto geografických názvov? Je Circleville baštou neonacistov? Alebo ho osídľovali nacisti unikajúci po druhej svetovej vojne z Európy? Odpoveď je ešte zaujímavejšia – mestečko zakladali doslovní Hitlerovia!
Sto rokov predtým, ako sa v Rakúsku narodil istý Adolf, nastúpil na loď do Ameriky George Hitler. Miestna kronika označuje Hitlerovcov ako „dobrých a vzorných občanov“. Priezvisko Hitler sa v priebehu rokov v Circleville rozšírilo a jeho nositelia formovali históriu obce – známe sú mená ako Nelson Hitler a George Washington Hitler. Ak znie George Washington Hitler ako meno, ktoré je príliš dobré na to, aby existovalo, zoznámte sa s jeho synom Gayom.
Gay Hitler.
GAY.
HITLER.
V prvej polovici dvadsiateho storočia skutočne pobehoval po svete človek, ktorý sa volal Gay Hitler. Zatiaľčo Adolf organizoval po bavorských pivniciach stretnutia, na ktorých šíril svoje jedovaté myšlienky, Gay sa vydal oveľa pozitívnejšou cestou. V roku 1922 sa stal Dr. Gay Hitler miestnym zubárom.
„Máte ozaj krásne biele zúbky!“
Aké je to žiť s priezviskom Hitler, bývať na Hitlerovej ulici a venčiť psa v Hitlerovom parku?
Tieto otázky si kládli aj tvorcovia dokumentárneho filmu Meet the Hitlers. Režisér Mathew Ogden sa vybral do Circlevillu, aby sa stretol s nositeľmi priezviska Hitler a skúmal témy ako rasizmus, predsudky a imigrácia. Hitlerovské mestečko neuniklo ani pozornosti reportérov, ktorí taktiež pomohli odkryť jeho zaujímavú históriu.
Názory na prítomnosť priezviska sa rôznia – väčšina si naň zvykla a neprikladá mu žiaden veľký význam. Časť obyvateľov by ale aj tak najradšej premenovala verejné priestory nesúce kontroverzné meno. Všetky ich snahy ale narážajú na odpor žijúcich Hitlerovcov, ktorí odmietajú odstránenie pamiatky na ich predkov.
https://memehub.sk/post/91400
Z nedávnej histórie mestečka sú známe aj niekoľké bizarné príbehy – spomína sa napríklad židovská rodina, ktorá si chcela kúpiť v Circleville dom. Keď Židia zistili, že sa ponúkaný dom nachádza na Hitler road, veľmi rýchlo si nákup nehnuteľnosti rozmysleli. Zvláštne historky by mohli rozprávať aj správcovia cintorínu Hitler-Ludwig. Často sa stávajú terčom prankstrov, ktorí k ním telefonujú s hlúpymi žiadosťami. Medzi obľúbené otázky patrí, či je u nich pochovaný nejaký Adolf. Objavil sa ale aj prípad, keď obyvateľ z iného mesta prejavil záujem o pohreb v „nacistickom štýle.“
https://memehub.sk/post/92809
Počas druhej svetovej vojny v mnohých krajinách bojujúcich proti Nemecku čelili nositelia nemeckých priezvisk predsudkom. Niet pochýb, že Hitlerovci to mali zo všetkých najťažšie. Aj napriek nátlaku okolia si ale odmietali zmeniť priezvisko. Aj ich potomkovia sú naň stále hrdí rovnako ako aj na svojich predkov. Tvrdia dokonca, že oni sú originál a „hitlerskejší než Hitler“. Mnohé historické pramene im dávajú za pravdu – v rodokmeni nemeckého diktátora bolo meno častejšie evidované vo forme Hiedler.
Zdroj: allthatsinteresting.com, ynetnews.com
Titulná fotka: archive.4plebs.org, sciotopost.com