Hračky sú dôležitou súčasťou normálneho vývinu detí. Hravou formou sa učia byť súčasťou ľudskej spoločnosti. Mnohé z nich sú didaktické, interaktívne a pomáhajú deťom identifikovať sa s ostatnými deťmi už v útlom veku. Federico Galanterni, majiteľ argentínskej firmy na výrobu bábik na hranie sa snaží, aby jeho bábiky vyzerali ako skutočné živé bábätká. Jeho tím dizajnérov si dáva záležať i na najmenších detailoch, aby z detí jedného dňa vyrástli zodpovední dospelí ľudia. Raz si v obchode s hračkami všimol jedno dievčatko a vďaka nej si uvedomil, že s ich bábikami sa nestotožňujú úplne všetky deti. Na trhu totiž chýbala bábika s Downovým syndrómom.
Toto dievčatko si v ten deň u nich v obchode nechcelo vybrať žiadnu bábiku, ani jedna sa jej nepáčila, lebo ani jedna z nich sa na ňu nepodobala. Majiteľovi firmy Federicovi nabehla husia koža, keď to počul. Cítil sa až zle, že mu niečo podobné nenapadlo už skôr a vedel, že musí niečo pre tieto špeciálne detičky spraviť. Jeho firma totiž vyrába bábiky rôznych ľudských typov. No vtedy si uvedomil, že detí, ktoré sa s ich bábikami celkom nestotožňujú je určite viac a pravdepodobne si prechádzajú tým istým, ako to dievčatko, ktoré videl v hračkárstve.
A takto vznikol nápad na novú bábiku s Downovým syndrómom menom Oli. Predaj spustili pred týždňom, 20. marca, jeden deň pred dňom, kedy sa slávi Svetový deň Downovho syndrómu. Na prvý pohľad je jasne vidieť charakteristické črty osôb s Downovým syndrómom, no táto bábika je určená všetkým deťom, nielen tým s týmto vrodeným defektom. Spomínaná značka okrem toho vyrába aj bábiky s ryšavými vlasmi, chudšie aj tučnejšie bábiky, černoškov, bábiky s ázijskými črtami… Oli učí malé deti rôznorodosti a tolerancii. Nie všetko odlišné musí byť automaticky aj zlé, ľudí treba bližšie spoznať a nehodnotiť každého len podľa fyzického vzhľadu. Tohtoročným heslom firmy vyrábajúcej tieto neobyčajné bábiky je: „Je jednoduchšie vychovať priebojné deti než potom prevychovať zhýralých dospelákov“.
Zdroj: taringa.net
Titulná fotka: facebook.com