Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.12.2022
sk
Marína
cz
Květoslava

V auguste bol počet úmrtí druhý najnižší v tomto roku

Celková nadúmrtnosť na Slovensku bola v auguste 2022 len mierna, zvýšený počet zomretých zaznamenal už druhý mesiac najviac Banskobystrický kraj.


V auguste bol počet úmrtí druhý najnižší v tomto roku. Na Slovensku zomrelo v uplynulom mesiaci takmer 4,4-tisíca osôb, čo predstavovalo o 3,1 percenta ľudí viac, ako je hodnota päťročného priemeru rokov 2015 – 2019 pred nástupom pandémie. Vyplýva to z predbežných dát o počtoch zomretých a príčinách úmrtí v auguste 2022 zverejnených Štatistickým úradom SR (ŠÚ SR). Celková nadúmrtnosť na Slovensku bola v auguste 2022 len mierna, zvýšený počet zomretých zaznamenal už druhý mesiac najviac Banskobystrický kraj.

Menej osôb ako v rokoch pred pandémiou zomrelo na dve najčastejšie príčiny úmrtí – choroby obehovej sústavy a na nádory. „Na druhej strane, ešte väčšiemu priblíženiu sa augustovej hodnoty úmrtnosti k predpandemickým hodnotám zabránil vyšší počet zomretých na infekciu COVID-19, ale tiež približne 50-percentný nárast počtu zomretých na choroby dýchacej sústavy, močovej a pohlavnej sústavy, či infekčné a parazitárne choroby,“ vysvetlila riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

Pexels

Počet obetí Covid-19 sa na celkových úmrtiach podieľal takmer tromi percentami a bola to šiesta najčastejšia príčina úmrtí. Na následky tohto ochorenia zomrelo v auguste 129 osôb. Ich počet sa zvýšil už druhý mesiac za sebou. V júni bol pritom Covid-19 až jedenástou najčastejšou príčinou zomierania na Slovensku. Letná vlna pandémie v tomto roku priniesla najvyšší počet úmrtí na toto ochorenie. Počas júla a augusta 2022 zomrelo na následky Covidu-19 spolu 217 osôb, kým v prvom roku pandémie 2020 to bolo len 12 a vlani 31 ľudí.

Už druhý mesiac po sebe sa situácia najviac zhoršovala v Banskobystrickom kraji, kde počet úmrtí v auguste vzrástol o vyše 14 percent nad priemernú hodnotu posledných piatich rokov pred pandémiou. V porovnaní s júlom sa miera úmrtnosti mierne zhoršila ešte v dvoch krajoch Slovenska, a to v Prešovskom a Trenčianskom kraji. Najvýraznejšie zlepšenie situácie zaznamenal Bratislavský kraj.

Najčastejšími príčinami úmrtí boli v ôsmom mesiaci tohto roka choroby obehového systému, ktoré tvorili 43 percent úmrtí a nádory, ktorých podiel bol 24 percent. Tieto dve skupiny úmrtí patria dlhodobo medzi najčastejšie príčiny zomierania. Prvú päťku najčastejších príčin dopĺňali v auguste úmrtia na choroby dýchacej sústavy (deväť percent), tráviacej sústavy (šesť percent) a vonkajšie príčiny úmrtí (štyri percentá). Seniori od 65 rokov tvorili naďalej viac ako tri štvrtiny zomretých. Ľudí v produktívnom veku od 15 do 64 rokov zomieralo menej ako v predošlých piatich rokoch pred pandémiou.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť