Sociálne siete stále zaplavujú upozornenia nielen od mamičiek o pohybe podozrivých vozidiel a osôb, ktoré vraj chcú uniesť ich deti. Tieto príspevky majú mnoho zdieľaní a stávajú sa virálnymi. Napriek tomu, že vo väčšine prípadov ich autori písali ako upozornenie, efekt, ktorý tým dosiahli, bol úplne opačný. Spoločne s týmito nepotvrdenými informáciami sa začala šíriť panika, uvádza polícia.
„Polícia v našom kraji preverila všetky takéto „upozornenia“ a ani v jednom prípade sa ani len náznakom nepotvrdilo, že by predstavovali reálnu hrozbu. Policajti poriadkovej aj kriminálnej polície vypočuli množstvo ľudí, podarilo sa im stotožniť majiteľov áut a aj mnohých svedkov,“ píše polícia.
Nedorozumenia
Vo všetkých prípadoch vraj išlo o nedorozumenia – zahraniční turisti sa pýtali detí na cestu, pani sa náhodne prihovorila deťom v kaviarni a ďalšie. Strach o deti je podľa polície úplne prirodzený, vďaka sociálnym sieťam sa však informácie šíria spoločnosťou bleskovo. Žiaľ, aj tie nepravdivé.
Polícia zároveň dodáva, že ak sa cítiš v ohrození, neodkladne kontaktuj linku 158. „Poznačte si evidenčné číslo vozidla, prípadne urobte fotografiu, no zvážte ich automatické šírenie cez sociálne siete, aby ste sa sami nedopúšťali konania, ktoré by mohlo napĺňať skutkovú podstatu priestupku či trestného činu.“