Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon

V Bratislave pribudnú tri ulice v Petržalke, aj Ulica generála Viesta

Pri výbere pre danú lokalitu bolo prihliadané na historický odkaz dotknutého územia.


Na mapu hlavného mesta Bratislavy pribudnú tri nové ulice na území Petržalky, v lokalite Vojenský dvor. Ide o Ulicu generála Viesta, Ulicu generála Goliana a ulicu Pri vojenskom cintoríne. Rozhodli o tom vo štvrtok bratislavskí mestskí poslanci. Ide o územie na hranici Slovenska s Rakúskom, severne od Kopčianskej ulice, kde sa mestská časť Petržalka rozrastá o novú štvrť.

Rudolf Michal Viest bol slovenský divízny generál, veliteľ povstaleckej Prvej československej armády na Slovensku počas Slovenského národného povstania (SNP) a jediný slovenský generál počas predvojnovej ČSR. Zomrel v Nemecku na jar 1945 za doteraz neobjasnených okolností. Armádny generál in memoriam bol počas života aj po smrti vyznamenaný viacerými československými, slovenskými a zahraničnými vyznamenaniami.

Ján Golian bol slovenský štábny dôstojník, brigádny generál, organizátor a významný predstaviteľ SNP, ktorý sa aktívne zapojil do protinacistického odboja. Osud Goliana, podobne ako Viesta, nie je známy. V roku 1946 bol povýšený do hodnosti div.gen. in memoriam a v roku 1969 do hodnosti genplk. in memoriam.

Vojenský cintorín vznikol počas prvej svetovej vojny v roku 1916 ako doplnok vojenského lazaretu, kde ležali zväčša ťažko ranení vojaci rakúsko-uhorskej monarchie, ale aj iní vojaci bojujúcich strán. Na cintoríne je pochovaných v samostatných hroboch 331 mŕtvych vojakov deviatich identifikovaných národností.

TASR

Vojaci zomreli prevažne v Posádkovej nemocnici Bratislava, ďalší v Divíznej nemocnici a v Kopčanoch v roku 1918. Po roku 1948 sa začal cintorín zanedbávať a devastovať. Až v rokoch 2007 – 2009 bola spracovaná dokumentácia rekonštrukcie územia a jeho premena na parkovú plochu nadväzujúcu na históriu územia.

Pomenovanie ulíc ešte vlani v máji schválilo miestne zastupiteľstvo v Petržalke. Pri výbere pre danú lokalitu bolo prihliadané na historický odkaz dotknutého územia – vojenské bunkre, protitankovú priekopu, vojenský cintorín z obdobia prvej svetovej vojny. Lokalita je spojená s prvou i druhou svetovou vojnou.

Ulica v Petržalke pritom nemusí byť jediným verejným priestorom pomenovanom po Viestovi. Ministerstvo obrany SR prišlo tento rok s návrhom premenovať časť Kutuzovovej ulice v Novom Meste na Námestie generála Viesta. Premenovanie sa týka tej časti ulice, kde je sídlo rezortu obrany i Generálneho štábu Ozbrojených síl SR. Návrh schválili v apríli novomestskí miestni poslanci, odobriť ho musí ešte bratislavský mestský parlament.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.