Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Za prítomnosti médií bola v Bratislave pre pár dňami odhalená maličká socha nahého mužíka. To, čím zaujme asi najviac je jej meno – volá sa Pičus. Pičusa stvoril ešte v roku 2013 umelec Viktor Frešo, ktorý svojou tvorbou rád šokuje. Autor svoje majstrovské dielo popisuje nasledovne: „Ide o sochu nasraného a zamindrákovaného chlapíka, ale jedna z legiend, ktorými je toto moje dielo opradené, hovorí o tom, že u každého, kto ho chytí za prirodzenie, sa dostaví pocit okamžitého šťastia.“

Pre Pičusa bolo spočiatku ťažké nájsť miesto. Frešo sa s hľadaním vhodnej lokality trápil posledných päť rokov, nakoniec mu pomohol herec Andy Hryc. Hryc sám ponúkol možnosť sochu osadiť pred jeho galériu Drink in Gallery Andy. Tá sa nachádza na Beblavého ulici, iba kúsok od Bratislavského hradu.

Hryc s Frešom si od tejto lokality sľubujú množstvo domácich aj zahraničných návštevníkov, ktorí sa s Pičusom budú chcieť vyfotiť. Možno sa Pičus v budúcnosti zaradí k ikonickým sochám Bratislavy, akými sú Čumil, Napoleon či Schöne Náci.

Treba pripomenúť, že malý Pičus nie je jediný svojho druhu. V rámci projektu Army of Niemand Frešo vyrobil množstvo Pičusov rozličných veľkostí a materiálov. Rôzni Pičusovia precestovali riadny kus sveta  – vo svojich uliciach a galériách ich mohli vidieť obyvatelia mnohých štátov Európy a USA. V zahraničí je postava známa ako Niemand. V očiach Slovákov sa Pičusovia stali veľmi populárnymi počas expozície v galérii Danubiana.

Zdroj: bratislavskenoviny.sk
Titulná fotka: Instagram M.M., Viktor Frešo / facebook.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť