Piatok 12.8.2022
sk
Darina
, Dárius, Dária
cz
Klára
, Clara

V Bruseli bola dosiahnutá politická dohoda o návrhu pre znižovanie spotreby plynu

V snahe zvýšiť bezpečnosť dodávok energií v Európskej únii dosiahli členské štáty politickú dohodu na dobrovoľnom znížení spotreby zemného plynu o 15 % počas tejto zimy.


Energetickí ministri krajín EÚ sa dohodli na mechanizme pre znižovanie spotreby plynu a dosiahnutie úspory 15 %.

Slovenskej delegácii na čele s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom sa v Bruseli podarilo v spolupráci s českým predsedníctvom vyjednať niekoľko výnimiek prospešných pre Slovensko, informuje rezort hospodárstva. Úspory sa nedotknú priemyslu, rovnako sa pre Slovensko použije výhodnejšie referenčné obdobie, kedy namiesto priemeru z posledných 5 rokov bude referenčným obdobím len posledný rok a zohľadní sa najmä naplnenosť zásobníkov.

Rezort hospodárstva zdôrazňuje, že práve v súvislosti so zásobami je Slovensko v značne výhodnom postavení, kedy štátny SPP v spolupráci s ministerstvom hospodárstva už od februára vtláča maximálne množstvá plynu do zásobníkov. Výsledkom je, že zatiaľ čo priemerná spotreba plynu v ôsmich mesiacoch od augusta do marca za posledných 5 rokov predstavovala 3,674 miliardy metrov kubických, tento rok od 1. augusta do 31. marca budúceho roka je spotreba stanovená v zmysle aktuálne dosiahnutej dohody a po zohľadnení požadovaných úspor na 3,874 miliardy metrov kubických, čiže o 200 miliónov kubických metrov viac. „Toto bolo pri vyjednávaní pre mňa kľúčové, že sa podarilo odvrátiť hrozbu poškodenia slovenského priemyslu,“ povedal Sulík.

Shutterstock

Sulík tiež vo svojom vystúpení zdôraznil význam spoločného postupu krajín EÚ. Upozornil zároveň na potrebu zohľadnenia potrieb priemyslu a využitia všetkých dostupných zdrojov na zabezpečenie dodávok energií do krajín EÚ a jej susedov, a to vrátane potreby zabezpečenia takého režimu sankcií, ktorý umožní zásobovanie Ukrajiny. Ako taktiež uviedol, v rámci EÚ nie je pritom možné ignorovať žiadne zdroje energie, vrátane jadrovej energie. Opakovane taktiež vyzval na pozastavenie súčasného režimu na obchodovanie s emisnými povolenkami, ktorý má negatívny vplyv na ceny elektriny a tepla.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť