Máme šťastie, že Slovensko je krajinou širokých polí a hustých lesov. Len kúsok za ľudskými obydliami sa nachádzajú prírodné krásy, ktoré nám poskytujú relax a úľavu. Zároveň sú domovom rozmanitých živočíchov. Tenká hranica medzi človekom a prírodou však niekedy môže znamenať aj to, že v meste sa objaví lesná návšteva. Takto to vyzerá, keď centrum Bratislavy navštívi líška.
Nenápadný hosť
Asi len 100 metrov západne od rušného Mosta SNP sa pri Dunaji prechádzala zvedavá líška. Zviera sa pohybovalo po úzkom zarastenom páse, ktorý sa nachádza bezprostredne pri rieke, a zrejme hľadalo potravu. Po 20. sekunde môžeme vo videu vidieť, že líška nesie niečo v papuli. Videá od fanúšika vznikli vo štvrtok 14. novembra okolo 19:15.
V tomto ročnom období je po 19. hodine prakticky už nočná tma a v takýchto podmienkach sa rodený lovec dokáže presúvať veľmi nenápadne. Autor videa priznal, že keby nezačul nezvyčajné šušťanie porastu, sám by si zviera nevšimol.
Tretí klip nám najlepšie ilustruje, v akej bezprostrednej vzdialenosti od nič netušiacich ľudí sa ryšavá šelma pohybovala. Nikto z ľudí na chodníku nemá šancu vedieť, že pár metrov od nich sa zdržiava lesné zviera.
Čo hovorí odborník?
O vyjadrenie sme požiadali zoológa MVDr. Samuela Pačenovského zo ŠOPSR Správa CHKO Dunajské luhy, Bratislava. „Líšky sa prirodzene vyskytujú aj vo veľkých mestách, je to jeden z najrozšírenejších mäsožravcov na Slovensku, rozšírený po celom území. Preto sa vyskytujú aj v rámci Bratislavy. Výskyt líšky neďaleko Mosta SNP sa dá vysvetliť prítomnosťou menších mestských lesíkov, resp. sústavou prírodných stanovíšť zasahujúcich aj do mesta, ako napr. Kamzík, Mlynská dolina, Horský park, Bôrik a pod., prostredníctvom ktorých sa líšky môžu dostať až do centra mesta,“ uviedol odborník.
„Výskyt líšky v centre veľkého mesta nemusí signalizovať nič mimoriadne, je to dôsledok dobrej prispôsobovacej schopnosti líšok, ktorá im umožňuje vyskytovať sa aj v takýchto oblastiach,“ pokračuje zoológ a dodáva, že ak stretne človek líšku, nie je potrebné robiť nič. Líška je totiž plaché zviera a človeku sa obyčajne vyhne.
Opatrný treba byť vtedy, ak zviera prejavuje podozrivé správanie: „Ak by sa vyskytol jedinec krotký, no so zmeneným správaním, môže to byť spôsobené ochorením. V minulosti sa vyskytovala na Slovensku besnota, v súčasnosti toto ochorenie na Slovensku nie je známe. Podobné príznaky ako u besnoty môže spôsobovať aj toxoplazmóza, čo je parazitárne ochorenie, ktoré sa vyskytuje aj u našej populácie líšok a ich premorenie je pomerne vysoké.“
Ak človek stretne líšku, ktorá je agresívna či naopak príliš krotká, treba sa vyhnúť kontaktu. Tieto prípady treba hlásiť najbližšiemu poľovnému združeniu, prípadne Regionálnej veterinárnej správe.