Naši susedia sú v pozore. Počet prípadov infekčného ochorenia svrab za 7 mesiacov roka 2023 už o chvíľu dobehne celý minulý rok. Za prvú polovicu roka 2023 zaznamenali 4 873 nakazených, kým vlani ich bolo za celý rok 5 276. V prvom polroku roka 2022 bolo odhalených 2 373 prípadov, takže za zhruba rovnaký čas sa v tomto roku nakazilo viac ako jedenkrát viac ľudí, uvádzajú Topky.
Súčasné počty nakazených svrabom sú tak najvyššie za posledných 20 rokov. Pôvodcom tohto svrbivého ochorenia je parazit zákožka svrabová. „K prenosu parazitov zvyčajne dochádza priamo, napríklad pri tesnom kontakte s pokožkou chorej osoby, zvlášť pri pohlavnom styku, v teplom prostredí na lôžku, pri spaní v jednej posteli,“ uviedli odborníci pod vedením Kataríny Fabiánovej.
Nakaziť sa je možné priamym kontaktom s chorým, a to aj z jeho oblečenia či posteľnej bielizne. „K šíreniu ochorenia napomáha nízka hygienická úroveň, promiskuita a inštitucionalizácia,“ dodávajú odborníci. Prípady sa objavujú najmä v školách, nemocniciach, väzniciach či ubytovniach. Nakaziť sa môžeš takmer kdekoľvek a kedykoľvek, napríklad aj na dovolenke, ak je v okolí postihnutá osoba.
Nedostatočná hygiena
K prenosu prispieva najmä nedostatočná hygiena. „Medzi možné príčiny patrí vplyv kolektívnej precitlivenosti a pokles imunity populácie, preľudňovanie a masívna migrácia obyvateľstva, a s tým spojená zhoršená sociálna a hygienická úroveň, zvýšený turizmus a zníženie lekárskej bdelosti v rámci epidemiologickej prevencie,“ dodávajú ďalej kompetentní.
Príznaky svrabu
Príznakom svrabu je primárne svrbenie, ktoré sa objavuje najmä v noci po tom, ako sa telo zohreje v posteli. Na miestach s tenkou kožou (zápästie, členky, priestor medzi prstami, genitálie, pás, pupok alebo vnútorné strany stehien) sa tiež môžu objaviť vyrážky. Svrab sa dá liečiť špeciálnymi krémami, je nutné dodržiavať prísne hygienické opatrenia, vymieňať oblečenie a prať bielizeň.