Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.11.2023
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

V Česku sa začína očkovať proti koronavírusu štvrtou dávkou

Druhá posilňujúca dávka vakcíny bude dostupná všetkým ľuďom nad 18 rokov, jej podanie však momentálne odborníci odporúčajú najmä starším vekovým kategóriám a chronicky chorým pacientom.


V Českej republike sa od dnes otvára možnosť dať sa druhý raz preočkovať proti ochoreniu COVID-19. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz, podľa ktorého ministerstvo zdravotníctva odporúča štvrtú dávku vakcíny najmä ľuďom nad 60 rokov a rizikovým pacientom. Očkovať budú vakcínami Comirnaty (BioNTech/Pfizer) a Spikevax (Moderna).

Ministerstvo sa rozhodlo umožniť Čechom dať sa preočkovať druhou posilňujúcou dávkou vakcíny proti COVID-19 na základe odporúčania Európskej liekovej agentúry (EMA) a Českej vakcinologickej spoločnosti (ČLS JEP).

Druhá posilňujúca dávka bude dostupná všetkým ľuďom nad 18 rokov, jej podanie však momentálne odborníci odporúčajú najmä starším vekovým kategóriám a chronicky chorým pacientom. „Chcem, aby mali k očkovaniu prístup všetci, ktorí oň majú záujem. Predovšetkým silne odporúčam druhú posilňujúcu dávku osobám starším ako 60 rokov a rizikovým osobám. Očkovanie je dobrovoľné, preto ďakujem všetkým, ktorí sú zodpovední a pôjdu ešte pred jeseňou na ďalšiu dávku. Našim zdravotníkom, pacientom aj celej spoločnosti to pomôže lepšie zvládnuť niekoľko nasledujúcich mesiacov,“ vyhlásil minulý týždeň minister zdravotníctva Vlastimil Válek.

Druhá posilňujúca dávka bude od pondelka dostupná na očkovacích miestach bez registrácie, v nemocniciach a u praktických lekárov. Rezervačný systém, určený okrem iného aj pre záujemcov bez zdravotných problémov, spustia až od polovice augusta. Záujemcovia o posilňujúcu dávku musia dodržať odstup minimálne štyroch mesiacov od predchádzajúceho očkovania.

V súvislosti s rastúcim počtom nakazených český rezort zdravotníctva apeluje na osobnú zodpovednosť ľudí a odporúča nosiť respirátory v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach, v hromadnej doprave a na miestach s väčšou koncentráciou ľudí.

„Epidemickú situáciu v ČR máme pod kontrolou. Monitorujeme ju spoločne s dátami zo zahraničia. Aktuálna mutácia COVID-19 v tejto chvíli nespôsobuje zásadnú záťaž na nemocnice a zdravotný systém. Počty pacientov na JIS a ECMO sú stále nízke a nemocnice zvládajú starostlivosť o týchto pacientov,“ uviedol v piatok námestník ministra zdravotníctva Josef Pavlovic. Zdôraznil pritom, že v pohotovosti naďalej zostávajú Centrálny riadiaci tím i Národný inštitút pre zvládanie pandémie. Obe zoskupenia sú podľa jeho slov pripravené okamžite reagovať na zmenu situácie.

Denné počty novo nakazených koronavírusom v Česku už dva týždne, s výnimkou víkendov, prekonávajú hranicu tisícky. V nemocniciach podľa posledných údajov ležalo 400 pacientov, z toho 14 vo vážnom stave.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.