Zimné olympijské hry v čínskom Pekingu sa oficiálne začali. Stalo sa tak podľa plánu slávnostným ceremoniálom v piatok 4. februára 2022. V hľadisku Pekinského národného štadióna nechýbali ani diváci, bol ich však len obmedzený počet. V porovnaní s letom 2021 a úvodom OH 2020 v japonskom Tokiu však šlo o „zlepšenie“, vtedy boli tribúny úplne bez priaznivcov. Rovnako aj teraz bude prestížne podujatie pod piatimi kruhmi ovplyvnené pandémiou koronavírusu, opatrenia budú sprevádzať celé ZOH.
Hry XXIV. zimnej olympiády v čínskom Pekingu sa oficiálne začali o 21.52 h miestneho času (14.52 h SELČ), predpísanou formulkou ich otvoril čínsky prezident Si Ťin-pching. „Vyhlasujem 24. zimné olympijské hry v Pekingu za otvorené,“ povedal. Olympijský oheň potom vzplanul o 22.16 h miestneho času (15.16 h SELČ) a naposledy bola pochodeň v rukách dvojice domácich reprezentantov – niesli ju združenár Čao Ťia-wen a bežkyňa na lyžiach Ti-ni-ke-er I-la-mu-ťiang. Ceremoniál sa niesol v znamení motta „Spoločne za zdieľanou budúcnosťou“ a celý program sprevádzali snehové vločky. Vlajku Číny na plochu štadióna priniesli deti.
O 20.18 h miestneho času (13.18 h SELČ) nastúpili na plochu štadióna športovci Grécka a začalo sa slávnostné defilé krajín. Tisícky športovcov s rúškami mohli pozdraviť obmedzený počet divákov na tribúnach, mávali však aj do televíznych kamier fanúšikom na celom svete. V hľadisku sedeli napríklad čínsky prezident Si Ťin-pching, ruský prezident Vladimir Putin a samozrejme aj prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach. Chýbali však lídri množstva krajín, ktoré v súvislosti so ZOH v Číne vyhlásili diplomatický bojkot, ktorým chcú poukázať na porušovanie ľudských práv čínskou vládou.
Slovensko priviedli ako 71. krajinu Marek Hrivík (ľadový hokej) a Katarína Šimoňáková (sane) o 14.08 h SEČ. Ako posledný tím nastupoval už tradične organizátor – Čína. Defilé sa skončilo presne po viac ako hodine o 21.27 h miestneho času (14.27 h SELČ). Nasledovala oficiálna časť otvorenia.
Po kultúrnej vložke prišiel na rad príhovor šéfa organizátorov, Cchaj Čchi privítal účastníkov ZOH v Pekingu a nevyhol sa ani téme pandémie koronavírusu, s ktorou celý svet bojuje už dva roky. „Dnes sme svedkami toho, že Peking je prvým mestom, ktoré hostí letnej aj zimné olympijské hry. Čína píše novú kapitolu,“ povedal Cchaj Čchi a vyzval tiež k solidarite a prepojeniu či jednote napriek rozdielom a kultúrnym odlišnostiam. Prezident MOV Thomas Bach potom celú Čínu privítal v novom roku tigra. „Teraz nastala vaša chvíľa. Váš olympijský sen stáva skutočnosťou,“ povedal Bach športovcom.
Po oficiálnom otvorení Si Ťin-pchingom už každý sledoval príchod olympijskej vlajky v rukách šiestich športových osobností minulosti z domácej Číny, počúval olympijskú hymnu v podaní detského zboru a nasledoval olympijský sľub za športovcov, rozhodcov a trénerov. Potom už všetci pozorovali s napätím aj príchod olympijského ohňa. Na ploche štadióna ho niesli viacerí úspešní olympionici z Číny, prevažne rýchlokorčuliari.
Pochodeň sa cez viaceré ruky dostala až k dvojici domácich reprezentantov na aktuálnych ZOH. Hlavný olympijský symbol niesli združenár Čao Ťia-wen a bežkyňa na lyžiach Ti-ni-ke-er I-la-mu-ťiang a z ich rúk pochodeň skončila uprostred veľkej snehovej vločky zloženej z 91 menších vločiek, každá z nich niesla názov jednej z účastníckych krajín. Veľká vločka potom potom vystúpila nad strechu Pekinského národného štadióna a nasledoval ďalší veľký ohňostroj tak príznačný pre Čínu.