Utorok 18.1.2022
sk
Bohdana
cz
Vladislav, Vladislava

V Dánsku objavili vzácnu zlatú náušnicu z vikingského obdobia

Náušnica pochádza pravdepodobne z Blízkeho východu.


Vzácnu zlatú náušnicu z 11. storočia, pochádzajúcu pravdepodobne z Blízkeho východu, objavili v západnej časti Dánska. Informovalo o tom Dánske národné múzeum. Šperk objavili za pomoci detektora kovov na poli v západnom Jutsku. Ide o prvý nález svojho druhu Škandinávii, uviedlo národné múzeum v Kodani v nedeľňajšom vyhlásení, z ktorého citovala agentúra DPA.

Zlatá náušnica, ktorá sa bude od pondelka prezentovať v muzeálnych zbierkach, pravdepodobne pochádza z Byzantskej ríše alebo z Egypta. Predpokladá sa, že mohlo ísť o dar byzantského panovníka vikingskému náčelníkovi. „Je to pre nás absolútne jedinečný nález,“ uviedol expert kodanského múzea Peter Pentz. „Vieme len o desiatich až 12 exemplároch po celom svete, ale v Škandinávii sme doposiaľ nič takéto nenašli,“ dodal.

Vikingovia si prinášali zo svojich vojenských či obchodných výprav tisícky strieborných mincí, ale šperky len zriedkakedy, konštatoval Pentz. Miesto nálezu pritom označil za prekvapivé, keďže sa v jeho blízkosti nenachádza nijaká známa lokalita z vikingského obdobia. Zlato pochádzajúce z Byzantskej ríše sa v minulosti našlo napríklad vo vikingských hroboch, píše DPA.

Náušnicu tvorí zlatá platnička v tvare polmesiaca v ráme zo zlatých nití. Sú na nej zobrazené dva štylizované vtáky a rastlina symbolizujúca strom života.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť