Utorok 24.5.2022
sk
Ela
, Vanesa
cz
Jana, Vanesa

V druhom kole francúzskych prezidentských volieb sa opäť stretnú Macron a Le Penová

Druhé kolo sa uskutoční 24. apríla.


Prvé kolo prezidentských volieb vo Francúzsku vyhral Emmanuel Macron, ktorý sa v druhom kole stretne s krajne pravicovou rivalkou Marine Le Penovou. Ako informuje spravodajský portál BBC, po spočítaní 97 % hlasov, získal Macron 27,6 %, Le Penová 23,41 % a tretí skončil krajne ľavicový kandidát Jean-Luc Mélenchon s 21,95 %.

„Nemýľte sa, nič nie je rozhodnuté,“ upozornil Macron jasajúci dav svojich podporovateľov. Súčasná hlava štátu síce zvíťazila v prvom kole, no podľa prieskumov verejnej mienky by mohlo byť druhé kolo omnoho tesnejšie. Spoločnosť Ifop odhaduje výsledok v pomere 51 % ku 49 % a podľa Elabe by to mohlo byť 52 % ku 48 %, zatiaľ čo Ipsos naznačuje, že odstup by mohlo byť väčší.

Profimedia

Le Penová vyzvala každého voliča, ktorý nehlasoval za Macrona, aby sa pridal k nej a spoločne dali „Francúzsko znova do poriadku“. Podľa BBC môže pritom pravdepodobne počítať s podporovateľmi ďalšieho krajne pravicového kandidáta Érica Zemmoura, ktorý skončil štvrtý so siedmimi percentami a podporu jej vyjadril aj nacionalista Nicolas Dupont-Aignan, ktorý získal 2,07 % hlasov.

Na druhej strane, Mélenchon varoval svojich podporovateľov, že Le Penovej nesmú dať ani jediný hlas. Narozdiel od iných neúspešných kandidátov však jasne nepodporil prezidenta. BBC pritom upozorňuje, že práve jeho voliči, ktorí tvorili viac ako pätinu hlasujúcich, by mohli v druhom kole rozhodnúť o víťazovi. Mnohí z nich sa však môžu rozhodnúť, že hlasovať vôbec nepôjdu.

O hlasy v prvom kole volieb sa uchádzalo 12 kandidátov, no len traja z nich získali viac ako 10 %. Macron a Le Penová sa tak, rovnako ako pred piatimi rokmi, stretnú v druhom kole, ktoré sa uskutoční 24. apríla.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť