Veľkou témou dneška sú klimatické zmeny a spôsoby, ako sa s nimi vyrovnať. Vysoké horúčavy, suchá a extrémne výkyvy počasia môžu spôsobiť obrovské hospodárske škody a dokonca aj straty na životoch. Vedci z celého sveta hľadajú spôsoby, ako získať aspoň čiastočnú kontrolu nad počasím.
Úspechom sa môžu pochváliť Spojené arabské emiráty, ktoré v spolupráci s britskými odborníkmi predviedli zaujímavý projekt. Independent opisuje, ako sa v Dubaji podarilo umelo privolať dážď. V jednej z najsuchších krajín sveta, kde teploty dosahujú až 60 °C, táto schopnosť určite nájde využitie.
Meteorologické drony
Minulý týždeň sa na internete objavili zábery hustého lejaku, ktorý zasiahol Emiráty. K jeho spusteniu dopomohli špeciálne meteorologické drony, ktorých primárnou funkciou je monitorovanie počasia a zbieranie údajov. Nemusia byť len pasívnymi divákmi, ale počasie môžu priamo ovplyvniť pomocou elektrických výbojov vypúšťaných v oblakoch.
UAE to test cloud-busting drones to boost rainfall
Drones that fly into clouds, giving them an electric shock to "cajole them" into producing rain, are about to be tested in the United Arab Emirates. #100DaysOfCode #UAE #US #progress #MachineLearning pic.twitter.com/jtFiRODEC5— Elizabeth M. Haynes (@ElizabethMHayn1) March 18, 2021
Pokiaľ je oblak dostatočne hustý, výboj dokáže jednotlivé kvapky „zlepiť“ dokopy a rozdúchať tak dážď. Tieto drony sú len jedným z viacerých systémov na kontrolu počasia v SAE. Od roku 2017 tamojšia vláda investovala 15 miliónov dolárov do deviatich projektov, slúžiacich na ovládanie počasia.
Počasie najviac ovplyvňuje Čína
Za svetového lídra v kontrole počasia býva označovaná Čínska ľudová republika. Číňania využívajú rozličné mechanizmy doručovania jodidu strieborného na oblohu. Chemická náplň sa vypúšťa z lietadiel alebo je vystreľovaná pomocou rakiet či protilietadlových diel. Práve absencia chémie je považovaná za veľkú výhodu elektrického systému z Emirátov.
Zdroj: independent.co.uk