Veľkou témou dneška sú klimatické zmeny a spôsoby, ako sa s nimi vyrovnať. Vysoké horúčavy, suchá a extrémne výkyvy počasia môžu spôsobiť obrovské hospodárske škody a dokonca aj straty na životoch. Vedci z celého sveta hľadajú spôsoby, ako získať aspoň čiastočnú kontrolu nad počasím.

Úspechom sa môžu pochváliť Spojené arabské emiráty, ktoré v spolupráci s britskými odborníkmi predviedli zaujímavý projekt. Independent opisuje, ako sa v Dubaji podarilo umelo privolať dážď. V jednej z najsuchších krajín sveta, kde teploty dosahujú až 60 °C, táto schopnosť určite nájde využitie.

Meteorologické drony

Minulý týždeň sa na internete objavili zábery hustého lejaku, ktorý zasiahol Emiráty. K jeho spusteniu dopomohli špeciálne meteorologické drony, ktorých primárnou funkciou je monitorovanie počasia a zbieranie údajov. Nemusia byť len pasívnymi divákmi, ale počasie môžu priamo ovplyvniť pomocou elektrických výbojov vypúšťaných v oblakoch.

Pokiaľ je oblak dostatočne hustý, výboj dokáže jednotlivé kvapky „zlepiť“ dokopy a rozdúchať tak dážď. Tieto drony sú len jedným z viacerých systémov na kontrolu počasia v SAE. Od roku 2017 tamojšia vláda investovala 15 miliónov dolárov do deviatich projektov, slúžiacich na ovládanie počasia.

Počasie najviac ovplyvňuje Čína

Za svetového lídra v kontrole počasia býva označovaná Čínska ľudová republika. Číňania využívajú rozličné mechanizmy doručovania jodidu strieborného na oblohu. Chemická náplň sa vypúšťa z lietadiel alebo je vystreľovaná pomocou rakiet či protilietadlových diel. Práve absencia chémie je považovaná za veľkú výhodu elektrického systému z Emirátov.

Zdroj: independent.co.uk


Tagy:
Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné