V Dubaji sa naučili ovládať počasie. Špeciálne drony dokážu vyvolať dážď

Drony opäť dostali šancu sa predviesť.

Zdroj: shutterstock

Veľkou témou dneška sú klimatické zmeny a spôsoby, ako sa s nimi vyrovnať. Vysoké horúčavy, suchá a extrémne výkyvy počasia môžu spôsobiť obrovské hospodárske škody a dokonca aj straty na životoch. Vedci z celého sveta hľadajú spôsoby, ako získať aspoň čiastočnú kontrolu nad počasím.

Úspechom sa môžu pochváliť Spojené arabské emiráty, ktoré v spolupráci s britskými odborníkmi predviedli zaujímavý projekt. Independent opisuje, ako sa v Dubaji podarilo umelo privolať dážď. V jednej z najsuchších krajín sveta, kde teploty dosahujú až 60 °C, táto schopnosť určite nájde využitie.

Meteorologické drony

Minulý týždeň sa na internete objavili zábery hustého lejaku, ktorý zasiahol Emiráty. K jeho spusteniu dopomohli špeciálne meteorologické drony, ktorých primárnou funkciou je monitorovanie počasia a zbieranie údajov. Nemusia byť len pasívnymi divákmi, ale počasie môžu priamo ovplyvniť pomocou elektrických výbojov vypúšťaných v oblakoch.

Pokiaľ je oblak dostatočne hustý, výboj dokáže jednotlivé kvapky „zlepiť“ dokopy a rozdúchať tak dážď. Tieto drony sú len jedným z viacerých systémov na kontrolu počasia v SAE. Od roku 2017 tamojšia vláda investovala 15 miliónov dolárov do deviatich projektov, slúžiacich na ovládanie počasia.

Počasie najviac ovplyvňuje Čína

Za svetového lídra v kontrole počasia býva označovaná Čínska ľudová republika. Číňania využívajú rozličné mechanizmy doručovania jodidu strieborného na oblohu. Chemická náplň sa vypúšťa z lietadiel alebo je vystreľovaná pomocou rakiet či protilietadlových diel. Práve absencia chémie je považovaná za veľkú výhodu elektrického systému z Emirátov.

Zdroj: independent.co.uk

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
6
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
15
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
15 tragikomických tweetov od rodičov, ktorí sa nevedia dočkať konca letných prázdnin


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME