Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.6.2023
sk
Norbert
cz
Norbert

V Egypte našli sochu Budhu; poukazuje na súvislosti so starovekou Indiou

Medzi Indiou a Egyptom prebiehal čulý obchodný ruch aj v staroveku.


V egyptskom starovekom prístavnom meste Baranís na pobreží Červeného mora objavili vzácnu sochu Budhu, ktorá vrhá nové svetlo na obchodné vzťahy Egypta s Indiou v období Rímskej ríše. Sochu objavila poľsko-americká výskumná expedícia, potvrdil v stredu egyptský vládny rezort pre pamiatky.

Tento nález je „dôležitým dôkazom obchodných vzťahov medzi Egyptom a Indiou počas rímskej éry“, uviedol šéf egyptskej najvyššej rady pre starožitnosti Mostafa Wazírí. Socha, ktorej chýba časť pravého boku a pravá noha, meria 71 centimetrov a zobrazuje Budhu so svätožiarou okolo hlavy a lotosovým kvetom po jeho boku.

Profimedia

Baranís bol jedným z najväčších námorných prístavov v Egypte v rímskej ére a často doň mierili lode z Indie naložené korením, polodrahokamami, textilom a slonovinou. Egypt v uplynulých rokoch zaznamenal mnoho významných archeologických objavov v rámci pokusov o oživenie svojho dôležitého odvetvia cestovného ruchu po rokoch politických nepokojov a covidovej pandémie. Kritici tvrdia, že táto iniciatíva uprednostňuje pozornosť médií pred serióznym vedeckým výskumom.

„Klenotom“ vládnych plánov je dlho odkladané otvorenie Veľkého egyptského múzea (GEM) neďaleko pyramíd v Gíze. Egyptská vláda plánuje do roku 2028 prilákať do krajiny ročne 30 miliónov turistov, pričom pred pandémiou ich bolo 13 miliónov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje