Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Trh s nehnuteľnosťami sa zbláznil – na Slovensku, aj celkovo vo svete. Na rozdiel od príjmov, ceny domov a bytov stúpajú do neba astronomickou rýchlosťou a pokiaľ si sa nenarodil so zlatým cumľom, v tomto a ani v ďalšom živote si vlastné bývanie pravdepodobne nebudeš môcť dovoliť. Alebo, žeby predsa?

Ako informuje portál Unilad, existuje miesto, kde sa dá dom kúpiť prakticky za cenu horalky… a dokonca sa ani nebavíme o krajine tretieho sveta. Legrad je pohraničné mestečko v Chorvátsku, od Maďarska vzdialené len pár kilometrov, ktoré sa s niekdajšou prosperitou už dávno rozlúčilo. Mesto, ktoré kedysi patrilo medzi najväčšie v krajine, má momentálne len niečo vyše dvoch tisícov obyvateľov.

Wikimedia Commons

To je žalostne málo, povedal si miestny starosta Ivan Sabolic a rozhodol sa, že to len tak nenechá. Nových obyvateľov sa rozhodol prilákať cenami nehnuteľností, ktoré sa neodmietajú – teda určite nie v dobe, keď musí jeden za vlastné bývanie zapredať dušu diablovi a zvyšok doplatiť spotrebákom. Domy v dedinke sa teda teraz predávajú za jednu kunu, čo je v prepočte na eurá presne trinásť centov. 

Mestečko, v ktorom môžeš bývať prakticky zadarmo

Samozrejme, Legrad nie je žiadna metropola, ale ak je človek ochotný obetovať 24-hodinovú donášku pizze, určite to za to stojí. Pri nízkej cene to však nekončí. Vzhľadom na to, že väčšina domov v tejto oblasti má už najlepšie roky za sebou, chce starosta novým obyvateľom pomôcť s ich rekonštrukciou. Ponúka teda príspevok vo výške 25-tisíc kún, čo je niečo cez 3-tisíc eur. Ale niečo za niečo.

Shutterstock

Každý nový obyvateľ, ktorý si dom „zadarmo“ kúpi, sa najbližších 15 rokov nesmie z mesta odsťahovať. Okrem toho je, vďaka imigračným zákonom, ponuka momentálne platná len pre záujemcov s chorvátskym občianstvom. Takže ak si mal už zbalené, môžeš to rovno vybaliť… a dúfať, že niečo podobné jedného dňa dorazí aj do našej banánovej republiky.

Zdroj: unilad.co.uk


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť