V Irackej republike a Kuvajtskom štáte bude pôsobiť 51 príslušníkov Ozbrojených síl SR (OS SR). Mandát schválený Národnou radou Slovenskej republiky zo 4. decembra 2018 doposiaľ stanovoval počet slovenských vojakov na 42.
Vojaci budú v týchto krajinách pôsobiť za účelom poradenstva a výcviku miestnych obranných a bezpečnostných síl na boj s Islamským štátom (ISIL), ale bez možnosti podieľania sa na plánovaní, príprave, organizácii a realizácii vojenských akcií. V Iraku bude pôsobiť do 46 slovenských vojakov a v Kuvajte päť. Vyplýva to z aktualizácie vyslania vojakov do Iraku a Kuvajtu, ktorú dnes schválil parlament.
Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) pôsobí v Iraku od januára 2017 na základe žiadosti irackej vlády. Cieľom tohto aliančného pôsobenia je budovanie obranných a bezpečnostných kapacít Iraku formou výcviku a poradenstva irackým obranným a bezpečnostným silám vrátane podpory ich boja proti ISIL. Slovenská republika, ako člen Globálnej koalície proti ISIL, sa na aktivite podieľala na základe uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky z 13. októbra 2017 v termíne od októbra 2017 do októbra 2018.
Rozhodnutím NATO z júla 2018 bola misia transformovaná na nebojovú misiu NATO s označením NATO Mission Iraq (NMI), ktorej úlohami je predovšetkým poskytovanie poradenstva irackým obranným a bezpečnostným silám, podpory v oblasti bezpečnostného a vojenského vzdelávania a podieľanie sa na ich výcviku s cieľom stabilizácie bezpečnostnej situácie na uvedenom území. Slovenská republika sa do misie NMI zapojila na základe uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky zo 4. decembra 2018 a pôsobí v nej dodnes.
Slovenská republika v spolupráci s ďalšími spojencami v NATO má naďalej záujem pokračovať a rozšíriť podporu irackých bezpečnostných inštitúcií s cieľom stabilizácie bezpečnostnej situácie na území Iraku. Aj z tohto dôvodu Slovensko a ostatní členovia NATO vo februári 2020 súhlasili s rozšírením NMI o nové úlohy so zachovaním jej nebojového charakteru a s rozšírením geografického záberu misie na celé územie Iraku. Misia je postupne navyšovaná z približne 500 príslušníkov na približne 4 000 príslušníkov.
Za účelom boja proti ISIL je od roku 2014 vytvorené Spoločné spojené úlohové zoskupenie (Combined Joint Task Force – CJTF) pod vedením Spojených štátov amerických s označením „Operácia Inherent Resolve“ (OIR). Jedným z cieľov OIR je poskytnúť poradenstvo a výcvik miestnym a federálnym bezpečnostným zložkám Irackej republiky. Prvky OIR sú umiestnené v Irackej republike a Kuvajtskom štáte.