Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

V Iraku odsúdili Brita na 15 rokov za pašovanie artefaktov

Sudca rozhodol, že geológ na dôchodku zbieraním predmetov, a s úmyslom prepraviť ich z krajiny, mal kriminálny úmysel ich pašovať.


Iracký súd odsúdil britského občana na 15 rokov väzenia za pašovanie artefaktov. Verdikt pre geológa na dôchodku Jima Fittona, šokoval prítomných v súdnej sieni vrátane jeho obhajcu, ktorý podľa svojich slov očakával rok podmienečne, informuje agentúra AP. Jeho obhajoba má v úmysle sa odvolať. Nemecký občan, ktorého súdili spolu s Fittonom, podľa súdu v Bagdade nemal zločinný úmysel a prepustia ho.

Fittona a Nemca Volkera Waldmana zatkli 20. marca na letisku v Bagdade po tom, čo u nich letisková kontrola našla inkriminované predmety. Muži boli členmi turistickej expedície po starovekých miestach v krajine. Ich prípad prilákal medzinárodnú pozornosť.

Profimedia

Sudca rozhodol, že Fitton zbieraním predmetov, o ktorých sa podľa technického vládneho vyšetrovania zistilo, že ide o artefakty staršie ako 200 rokov, a s úmyslom prepraviť ich z krajiny, mal kriminálny úmysel ich pašovať. Nevzal do úvahy argumenty jeho právnika, ktorý poukazoval na jeho neznalosť irackých zákonov a hodnoty predmetov, ktoré si vzal.

Waldmanov tím argumentoval s tvrdením, že on len niesol Fittonove predmety a nezbieral ich. Dvojica bola obvinená na základe zákona o starožitnostiach a potenciálne mohla čeliť trestu smrti, podľa oficiálnych predstaviteľov to však bola len vzdialená možnosť.

Nie je jasné, či by si Fitton mohol odpykať trest v Spojenom kráľovstve. To by si však podľa BBC vyžadovalo bilaterálnu dohodu medzi Veľkou Britániou a Irakom.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.