Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia

V Iraku odsúdili Brita na 15 rokov za pašovanie artefaktov

Sudca rozhodol, že geológ na dôchodku zbieraním predmetov, a s úmyslom prepraviť ich z krajiny, mal kriminálny úmysel ich pašovať.


Iracký súd odsúdil britského občana na 15 rokov väzenia za pašovanie artefaktov. Verdikt pre geológa na dôchodku Jima Fittona, šokoval prítomných v súdnej sieni vrátane jeho obhajcu, ktorý podľa svojich slov očakával rok podmienečne, informuje agentúra AP. Jeho obhajoba má v úmysle sa odvolať. Nemecký občan, ktorého súdili spolu s Fittonom, podľa súdu v Bagdade nemal zločinný úmysel a prepustia ho.

Fittona a Nemca Volkera Waldmana zatkli 20. marca na letisku v Bagdade po tom, čo u nich letisková kontrola našla inkriminované predmety. Muži boli členmi turistickej expedície po starovekých miestach v krajine. Ich prípad prilákal medzinárodnú pozornosť.

Profimedia

Sudca rozhodol, že Fitton zbieraním predmetov, o ktorých sa podľa technického vládneho vyšetrovania zistilo, že ide o artefakty staršie ako 200 rokov, a s úmyslom prepraviť ich z krajiny, mal kriminálny úmysel ich pašovať. Nevzal do úvahy argumenty jeho právnika, ktorý poukazoval na jeho neznalosť irackých zákonov a hodnoty predmetov, ktoré si vzal.

Waldmanov tím argumentoval s tvrdením, že on len niesol Fittonove predmety a nezbieral ich. Dvojica bola obvinená na základe zákona o starožitnostiach a potenciálne mohla čeliť trestu smrti, podľa oficiálnych predstaviteľov to však bola len vzdialená možnosť.

Nie je jasné, či by si Fitton mohol odpykať trest v Spojenom kráľovstve. To by si však podľa BBC vyžadovalo bilaterálnu dohodu medzi Veľkou Britániou a Irakom.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje