Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

V januári po piatich rokoch vystavia české korunovačné klenoty

Ľudia si ich budú môcť prezrieť v katedrále sv. Víta na Pražskom hrade.


V januári Pražský hrad na päť dní mimoriadne vystaví české korunovačné klenoty. Ľudia si ich budú môcť prezrieť v katedrále sv. Víta na Pražskom hrade. Naposledy boli vystavené pred piatimi rokmi pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa a 25. výročia vzniku samostatnej Českej republiky. V pondelok to uviedol vedúci Kancelárie prezidenta republiky (KPR) Vratislav Mynář, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Prezident republiky rozhodol o vystavení českých korunovačných klenotov pri príležitosti 30. výročia založenia Českej republiky v dňoch 17. až 21. januára 2023,“ povedal Mynář. Klenoty budú po 68 rokoch vystavené v katedrále sv. Víta, a to v pôvodnej vitríne v priečnej lodi chrámu. Podľa Mynářa tým KPR chce nadviazať na prvorepublikovú tradíciu. Doteraz boli vystavované v iných častiach pražského hradu. Dekan Metropolitnej kapituly u sv. Víta v Prahe Ondřej Pávek oznámil, že okrem klenotov bude zároveň vystavená aj relikvia sv. Václava.

Profimedia

Medzi české korunovačné klenoty patrí Svätováclavská koruna, kráľovské jablko, kráľovské žezlo a korunovačné rúcho. Koruna, žezlo a jablko sú trvalo uložené v Korunnej komore chrámu svätého Víta a rúcho je uchovávané v klimatizovanom depozitári v Zbierkach Pražského hradu.

Dvere od Korunnej komory a tiež pancierovaná skrinka, v ktorej sú klenoty uložené, majú sedem zámkov. Na ich vyzdvihnutie je nutné, aby sa stretlo sedem držiteľov kľúčov. Okrem prezidenta sú nimi predseda vlády, predsedovia oboch komôr parlamentu, primátor hlavného mesta, arcibiskup pražský a dekan Metropolitnej kapituly u sv. Víta.

Korunovačné klenoty sa tradične vystavujú pri príležitosti inaugurácie prezidenta a založenia republiky. Počas dvoch funkčných období súčasného českého prezidenta Miloša Zemana budú vystavené už po štvrtý raz.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť