Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

V japonskom polmiliónovom meste Ucunomija, pár kilometrov severne od Tokia, sa nachádza jedna reštaurácia a saké bar s názvom Kayabukiya. Je to tradičná japonská reštaurácia, teda až na jeden malý detail. Okrem ľudských čašníkov v nej pracujú aj opice druhu makak.      

Tieto roztomilé opičky majú na sebe jednotné japonské kimoná, v ktorých obsluhujú zákazníkov. Hosťom nosia a podávajú papierové obrúsky, príbor a niektoré ľahšie misky s jedlom. Občas však chlpatí zamestnanci nemajú svoj deň. Stane sa, že sa niekedy pomýlia alebo im niečo padne na zem. Zákazníkom to ale poväčšine nevadí, rátajú s tým, že „aj opice sú len ľudia“ a malé nehody im vedia vyčariť úsmev na tvári.   

Profimedia

Majiteľ reštaurácie Kaoru Otsuka svojim opičím zamestnancom aj platí. Nie však peniazmi, samozrejme. Makaky sú platené za svoju prácu, ako inak, banánmi. Navyše, ak sú zákazníci so službou chlpatých čašníkov spokojní, môžu im poďakovať a dať zopár varených sójových bôbov ako sprepitné.   

Prvým zamestnancom v tejto nie tak celkom klasickej reštaurácii bol makak menom Jat-čan, ktorý zákazníkov usádzal k stolu a bral od nich objednávky. Druhý makak, ktorý začal pracovať v reštaurácii o pár mesiacov neskôr, sa volá Fuku-čan. Postupne sa k tejto dvojici pridali ďalší traja opičí kolegovia, ktorí, podľa názorov pravidelných zákazníkov, tvoria skutočne skvelú partiu.  

Profimedia

Nemálo ľudí má však voči opičím zamestnancom výhrady. Boja sa, že by im mohlo byť ublížené alebo by mohli byť pod priveľkým stresom. Iní namietajú, že reštaurácia dostatočne nedodržiava hygienické predpisy. Makaky sú ale pod neustálym veterinárnym dohľadom a kontrolou miestnych ochranárov zvierat. Navyše, pracujú len dve hodiny denne. Nikto predsa nechce, obzvlášť nie majiteľ pán Otsuka, aby sa príliš vystresovali a zbytočne trpeli.   

Profimedia

Zdroj: Profimedia


Ako hodnotíš tento článok?

Patty

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť