Na svete by sme našli mnoho miest, na ktoré sa viaže temná história či rôzne legendy a povery. Viacero z nich, napokon, môžeme nájsť aj na Slovensku. Podľa mnohých legiend sú tieto miesta prekliate a každý, kto sa k nim priblíži, dopadne zle.
Spájajú sa s nimi démonické aktivity či čarodejnícke praktiky. Jedným z takých miest je aj diera v komplexe jaskýň vo vápencovom útvare Creswell Crags v blízkosti rieky Crags v Anglicku. Poverčiví ľudia v minulosti verili, že táto diera vedie až do samotného pekla!
Prehistorický vápenec
Creswell Crags je obrovský prehistorický vápencový útvar, ktorý sa nachádza medzi grófstvami Derbyshire a Nottinghamshire. Nájsť v ňom môžeme hneď niekoľko jaskýň. Tie boli podľa vedeckých bádaní obývané počas poslednej doby ľadovej, teda pred viac ako 10- až 43-tisíc rokmi. Bádatelia v jaskyniach našli viacero dôkazov o tom, že v nich žili predkovia dnešných ľudí, ktorí v nich zanechali viacero kresieb a rytín.
Komplex jaskýň v Creswell Crags je veľmi rozsiahly a kedysi tu stála dedina Creswell. A zdá sa, že jej obyvatelia sa zlovestnému vápencovému útvaru oblúkom vyhýbali (hoci bývali pomerne blízko). Podľa nich sa v hlbinách diery v komplexe nachádzali brány do pekla. Práve nimi vychádzali na svetlo sveta démoni a čarodejnice a škodili ľuďom.
Zaujímavé je, že v skalách sa naozaj nachádza veľmi hlboká diera, ktorá dodnes nebola vedcami preskúmaná. Komplikuje to totiž jej výrazná hĺbka a náročný terén jaskynného komplexu. Podľa dobových legiend sa však v minulosti dierou spustilo viacero odvážlivcov. Ak sa ale vrátili, nedokázali od hrôzy ani rozprávať. Dedinčania si podľa všetkého boli istí, že čokoľvek sa na dne diery nachádza, je lepšie sa pred tým chrániť.
Ochranné znaky
Vedci týmto príbehom neprikladajú veľkú váhu. Najmä v dávnej minulosti bolo bežné, že ľudia verili veciam, ktoré dnes považujeme už len za rozprávky. Vôbec napríklad nepochybovali, že démoni, diabli, mágia či čarodejnice sú skutočné. Príbehy o Creswell Crags teda vedci považovali za obyčajné legendy, akých je na celom svete veľké množstvo. Ale len pomerne nedávno si v jednej z jaskýň všimli niečo, čo naznačuje, že dedinčania sa tohto komplexu naozaj báli.
Na stenách jaskyne totiž našli vyryté zvláštne znaky. Po preskúmaní sa zistilo, že ide o symboly a obrazce, ktoré v minulých storočiach mali slúžiť ako ochrana. Išlo o akúsi odrodu ľudovej či kresťanskej mágie. Ľudia verili, že podobnými magickými znakmi dokážu na seba priniesť božie požehnanie a zároveň odvrátiť démonické sily.
Podľa vedeckých odhadov pochádzajú zo 14. až 18. storočia. Na stenách boli objavené napríklad dve písmená „V“, ktorými sa v minulosti označovala modlitba k Panne Márii. Písmeno „I“ zase odkazovalo na ukrižovaného Ježiša Krista. Ľudia v minulosti mali prepracovaný systém podobných symbolických znakov.
Chceli zabrániť, aby niečo zlé vystúpilo na povrch
Vyrývali ich na miestach, o ktorých verili, že sú domovom zlých a nečistých síl. Z ich pohľadu sa takto chránili proti démonom, čiernej mágii a čarodejniciam. Ako sa vyjadril Paul Baker, riaditeľ múzea v Creswell Crags, tieto znaky mali „buď niečo uväzniť vo vnútri, alebo zabrániť niečomu, aby do jaskyne vstúpilo“.
Vzhľadom na kolujúce príbehy o bráne do pekla sa ako pravdepodobnejšia javí prvá možnosť. Podľa Bakera bola tajomná diera v jaskynnom komplexe naozaj obávaným miestom. Zdá sa, že ľudia ju (resp. sily, ktoré v nej údajne prebývajú) obviňovali z akéhokoľvek nešťastia (napríklad, keď na dedinu udreli epidémie, úmrtia, prírodné katastrofy či zlá úroda).
Rituálnych značiek je v jaskyni veľa a sú vyryté husto pri sebe. „Celkom iste verili, že čokoľvek sa skrýva vo vnútri, je natoľko silné, že radšej pridávali ďalšie a ďalšie znaky,“ dodal Baker.
Najväčší súbor ochranných znakov v Británii
Podobné ochranné symboly nie sú žiadnou novinkou. V samotnej Veľkej Británii ich na rôznych miestach nájdeme hneď niekoľko. Vyrezávali sa napríklad na dvere, do krbov či okolo okien. Ako ale vedci dodávajú, ich výskyt v jaskyniach je skôr vzácny.
V prípade Creswell Crags ide o najrozsiahlejší súbor magických znamení, ktorý sa vo Veľkej Británii doteraz našiel. Dnes je vápencový útvar Creswell Crags do istej miery otvorený aj turistom, nachádza sa pri ňom aj múzeum.
Okrem toho je stále predmetom živého vedeckého záujmu. Odborníkov zaujíma skôr história a pohľad do myslenia ľudí v minulých storočiach. Príbehy o démonoch, čarodejniciach a urieknutiach považujú za výplody bujnej ľudskej fantázie a poverčivosti. Rozhodne by ale bolo zaujímavé zistiť, čo sa na dne temnej diery v danom komplexe nachádza…