Možno to niekoho vôbec neprekvapuje, že vzniká vo svete niečo také, ako sú tábory na odvykanie od telefónov. Podobný nájdete aj v Južnej Kórei, ktorého sa rozhodla zúčastniť aj 16-ročná Yoo. Príbeh o tom, ako si po 13 hodinách na telefóne uvedomila, že s tým niečo musí robiť, porozprávala pre web CNN.
Nie je vôbec novinkou, že sa u mladých vytvára čoraz väčší návyk na sociálne siete a smartfóny. V Južnej Kórei vlastní smartfón až 98% obyvateľov, čo z nej robí krajinu s najvyšším počtom užívateľov telefónov. Závislosť na svojich telefónoch pozorujú aj samotní užívatelia. Medzi závislými na smartfónoch sú prevažne deti a mladí ľudia.
Yoo Chae-rin si v jeden deň uvedomila, že bola na svojom telefóne po dobu 13 hodín a že na druhý deň vstáva do školy. Sama si uvedomila, že je na telefóne závislá, no aj napriek tomu ho nie je schopná pustiť z ruky. Rozhodla sa preto, že navštívi jeden z odvykacích táborov.
16-ročná Yoo sama opisovala, že mala pocit, akoby sa jej reálny svet nejak strácal pred očami. Mohla stráviť s kamarátmi skvelé dopoludnie, no stále mala pocit, akoby snívala. Rozhodla sa preto po niekoľkých rokoch pustiť svoj mobil z ruky a na 12 dní sa odovzdať detoxu.
V táboroch majú účastníci na výber rôzne činnosti a zabávajú sa hrami, tvorivými činnosťami, športovými aktivitami a podobne. Jednoducho tento tábor vyzerá ako každý iný, ktorý sme zažili všetci tí, ktorí sme vyrastali bez smartfónov.
Dokonca decká 30 minút pred spánkom vždy meditujú. Vedúci táboru sa vyjadrili, že v prvé dni videli na detských tvárach akýsi „agonistický pohľad“. Od tretieho dňa odvykačky boli na účastníkoch vidieť zmeny. Začali si konečne užívať čas strávený s ľuďmi okolo nich.
Zdá sa, že pobyt v prírode v prostredí tábora mladým prospieva. Pomohlo to aj Yoo, ktorá konštatuje, že odkedy sa vrátila z tábora, tak používa telefón len nejaké 2-3 hodiny denne. Predtým sa nedokázala zastaviť. Aj keď vedela, že by mala prestať, tak to nedokázala, no teraz sa dokáže ovládať. Yoo si však všimla, že nie každému pomohol tento detox. Jej spolubývajúca jej pri odchode z tábora ani nepovedala ahoj a ihneď si bežala pre telefón.
Prečo sú mladí závislí na telefónoch?
V Južnej Kórei to môže byť spôsobené aj stresom. Na študentov sú tu kladené vysoké nároky, a preto im práve telefóny pomáhajú odreagovať sa. Akonáhle majú telefón v ruke, tak zabúdajú na všetky svoje problémy a starosti. Deti idú hneď po škole na ďalšie vyučovacie hodiny, ktoré im majú pomôcť prichystať sa na skúšky. Na nejaké voľnočasové aktivity potom zostáva veľmi málo času.
Zdroj: cnn