Rieka Mekong pretekajúca Čínou, Mjanmarskom, Laosom, Thajskom, Kambodžou a Vietnamom je treťou najdlhšou riekou Ázie a predstavuje dôležitý životodarný prvok, na ktorý sú odkázané desiatky miliónov obyvateľov juhovýchodnej Ázie.
Mocná rieka je okrem toho známa ďalšími dvomi vecami – výraznými zmenami toku a hladiny (čo sa odvíja od ročného obdobia) a pestrou biodiverzitou. Viac druhov obýva len rieku Amazonku, inak patrí Mekong k absolútnej špičke rozmanitosti života v rieke.
Rieka veľkých rýb
V roku 2005 bol v Mekongu ulovený mekonský sumec, obrovská ryba vážiaca 293 kilogramov. Svojho času bol tento jedinec považovaný za najväčšiu sladkovodnú rybu, ktorú sa kedy niekomu podarilo uloviť. Tento rekord sa však podarilo prekonať rybárom z Kambodže.
Dňa 13. júna sa výskumníkom, skúmajúcim riečne živočíchy, ozval rybár z ostrova Koh Preah. Oznámil im, že sa mu podarilo ulomiť obrovskú raju, akú ešte v živote nevidel. Ako uvádza BBC, raja bola dlhá 3,98 metra a široká 2,2 metra. Vážila 300 kilogramov.
Výskum a ochrana je prvoradá
Niekto by si povedal, že fantastický úlovok nakŕmi celú jednu dedinu, ryba však nebola zabitá a skonzumovaná. Vedci na tohto giganta namontovali sledovacie zariadenie a vrátili ho do voľnej prírody. Týmto spôsobom sa budú môcť dozvedieť niečo nové o tomto ohrozenom druhu.
Expertov nález obrovskej raje veľmi potešil, pretože výskyt takýchto živočíchov poukazuje na dobré životné podmienky a nízku úroveň znečistenia.