Naša planéta je čím ďalej tým viac zamorená plastom a ľudia túto problematiku prehliadajú, akoby to nebolo nič katastrofálne. Úrady v Keni si však povedali stop a novým zákonom zakazujú všetkým používať, dovážať, či predávať plastové tašky či vrecúška. Za porušenie im hrozí štvorročné väzenie či pokuta vo výške 40-tisíc dolárov.
Nový zákon v Keni miestnych obyvateľov skutočne prekvapil. Podľa neho sa totiž používanie plastových tašiek či vrecúšok považuje za hrdelný zločin a ľudia, u ktorých tieto vecí nájdu za to ponesú patričnú zodpovednosť. Nie je v tom však sama. Rovnaký zákon ako ten v Keni momentálne platí aj v ďalších dvanástich afrických krajinách, za účelom zredukovať produkciu a používanie čohosi, čo našej planéte tak veľmi škodí.
Iba v Keni sa mesačne spotrebuje až 24 miliónov takýchto tašiek a množstvo z nich končí v oceánoch, kde ubližujú tam žijúcim zvieratám. Keď ich napríklad delfíny či veľryby zjedia, zaplnia im žalúdok, čo v konečnom dôsledku spôsobuje vyhladovanie a smrť. Nehovoriac o tom, že tašky sa takýmto spôsobom pri konzumácii rýb ľahko dostávajú aj do ľudského organizmu. „Ak to takto pôjde ďalej, v roku 2050 budeme mať v oceáne viac plastových tašiek ako rýb,“ hovorí expert z OSN na znečistenie morí Habib El-Habr. Ďalej dodáva, že rozklad takejto tašky trvá 500 až 1000 rokov, takže tá igelitka, do ktorej si si práve zabalil nákup prežije teba aj ďalších päť generácií.
„Ide o niečo, čo pred 10 rokmi vôbec nebolo a teraz sa s tým stretávame na každom kroku,“ hovorí veterinár Mbuthi Kinyanjui. Pracovníci v jatkách v Nairobi našli v žalúdkoch niektorých kráv až okolo dvadsať plastových tašiek. Nový ekologický zákon má preto výrazne ovplyvniť ako sa na dané tašky pozeráme. Polícia má možnosť človeka s platovým vreckom zadržať, no tamojšie ministerstvo sa zákon snaží presadiť predovšetkým u výrobcov a dodávateľov, aby to bežní občania pocítili čo najmenej. Obchodné reťazce im teda už ponúkajú inú alternatívu – tašky plátené.
Tento zákon však krajinu neovplyvní len po ekologickej stránke, no výrazne naruší aj štátnu ekonomiku. Podľa Samuela Matondy, hovorcu pre Keňskú asociáciu výrobcov, si so sebou plastové vrecúška odnesú aj 60-tisíc pracovných miest a 176 tovární bude nútených svoje prevádzky zatvoriť.
Myslíte si, že by sa mal podobný zákon rozšíriť do viacerých krajín alebo to považujete za nepotrebné šialenstvo?
Zdroj: startitup.com
Titulná fotka: pixabay.com