V knižnej novinke Odložené prípady: Nezvestná od Tiny Frennstedt nájdeš napätie aj brutalitu

Tieto 3 dôvody ťa presvedčia o tom, že prvá časť série Odložené prípady stojí za prečítanie.

Zdroj: Ria Veresová / EMEFKA

Ako si si iste všimol, už dávno neplatí nepísané pravidlo, že ženy nemôžu vykonávať „mužskú“ robotu. Občas je dobré pozrieť sa na dané skutočnosti aj z iného uhla pohľadu, preto by mali byť skoro v každom zamestnaní zastúpené obe pohlavia. Výnimkou nie je ani kriminálne oddelenie.

V súčasnosti nie je vôbec raritou, že sa v radoch vyšetrovateľov a detektívov nachádza aj mnoho veľmi úspešných a šikovných žien – nielen v skutočnom svete, ale aj v tom knižnom. Čoraz viac autorov uprednostňuje ženské hlavné hrdinky, čím sa napínavé a násilné trilery stávajú oveľa obľúbenejšími aj medzi čitateľkami.

Takou knihou je aj knižná novinka Odložené prípady: Nezvestná od švédskej novinárky Tiny Frennstedt, ktorú vydalo vydavateľstvo Albatros Media pod svojou značkou Lindeni.

Kto je Tina Frennstedt?

Tina Frennstedt je jednou z najuznávanejších švédskych krimi reportérok. Žije v Södermalme v Štokholme a pracovala ako editorka správ v novinách Svenska Dagbladet, ako krimi reportérka v Expressene a v súčasnosti je manažérkou vysielania Crime Central, televíznej produkcie Expressenu, ktorá sa venuje súčasným zločinom.

Zameriava sa na odložené prípady a jej zobrazenie skutočnej policajnej práce je mimoriadne vierohodné. Za prvý diel série Odložené prípady, knihu Odložené prípady: Nezvestná, dostala ocenenie Crimetime Awards za najlepší debut roka 2019.

O čom kniha je?

V skoré mrazivé ráno po tom, čo sa na juhu Švédska prehnal ničivý orkán Ruth, sa v pobrežnom mestečku Höllviken našlo dobité telo zavraždenej ženy. Ďalší útok na seba nenechá dlho čakať a všetko nasvedčuje tomu, že páchateľom je záhadný dánsky vrah a sexuálny deviant, ktorý pred niekoľkými rokmi vyčíňal v Kodani.

Znepokojenie verejnosti každým dňom narastá a kriminálna inšpektorka Tess Hjalmarssonová, vedúca oddelenia odložených prípadov, sa s pomocou svojej prostorekej kolegyne Marie Erlingovej musí vydať po stopách obávaného fantóma.

A hoci sa spočiatku nemajú čoho chytiť, páchateľ napokon predsa len pochybí a konečne po sebe zanechá stopu. Tá ho nečakane spojí s doteraz nevyjasneným prípadom devätnásťročnej Anniky Johanssonovej zo Simrishamnu, ktorá v jednu letnú noc pred šestnástimi rokmi bez stopy zmizla.

Ria Veresová / EMEFKA

Čo sa nám na knihe páčilo?

Spôsob, akým autorka spojila dva na prvý pohľad nesúvisiace prípady

V dnešnej dobe je čoraz ťažšie prísť na trh s knihou, ktorá má aspoň jednu dobre zvládnutú a zároveň originálnu zápletku. Pri takom množstve kníh, ktoré sa ročne vydajú, sa podarí prekvapiť niečím novým a neobkukaným naozaj iba málokomu. Autorka to ale zvládla výborne spojením dvoch prípadov – jedného aktuálneho z prítomnosti a jedného odloženého z minulosti.

Ak chceš odhaliť možného vraha a zistiť, či tie dva prípady nejako súvisia skôr, než na posledných stranách, budeš musieť zapojiť rozum, čítať pozorne a trocha aj premýšľať. A aj napriek tomu je tu možnosť, že sa ti to nepodarí a budeš na konci prekvapený.

Ria Veresová / EMEFKA
Priestor, ktorý autorka venovala psychológii sériového vraha

Ak ťa psychológia nudí, asi nebudeš zdieľať naše nadšenie, ale my sme zostali úplne namäkko z toho, že sme konečne našli knihu, v ktorej sa počas vyšetrovania detailnejšie „rozpitvalo“ aj myslenie a psychologický profil osobnosti páchateľa-psychopata.

Slávneho dánskeho experta na profily zločincov Carstena Morrisa sme si obľúbili ešte viac než samotnú vyšetrovateľku Tess. To, čo všetko o tebe dokáže zistiť nadpriemerne inteligentný a vnímavý človek, vykonávajúci túto funkciu, v priebehu párminútového rozhovoru, ťa bude zároveň fascinovať aj desiť.

„Navyše sa tak vyhne stretnutiu s inými ľuďmi. Nie však preto, že by bol zjavný asociál. Väčšina ľudí ho považuje za príjemného, šarmantného spoločníka. To je mimochodom jedna z čŕt psychopata. Výrečný, očarujúci a dokonca zábavný. No jeho vzťahy sú povrchné.“ (str.56)

Celková uveriteľnosť príbehu

Okrem toho, ako skvelo autorka zvládla opisy policajných úkonov, musíme tiež pochváliť celkový dojem z čítania. Vyšetrovatelia nie sú žiadni nesmrteľní superhrdinovia – sú ľudskí, riešia aj bežné problémy v súkromí a robia chyby, podobne ako každý bežný človek.

Síce sa ti môžu zdať tieto pasáže zbytočné, ale podľa nás sú pre uveriteľnosť príbehu celkom dôležité – aj na úkor toho, že má kniha kvôli tomu „zopár strán navyše“.

Ak ťa zaujíma postup vyšetrovania kriminálnych prípadov a spôsob, akým sa snažia byť vyšetrovatelia pred páchateľom „o krok vpred“, tak by si si túto novinku nemal nechať ujsť. Dúfame, že sa do príbehu ponoríš podobne ako my a že si čítanie užiješ.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Albatros Media Slovakia s.r.o.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Muži na internete prezradili "typicky ženské" veci, ktoré radi robia

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME