Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Ako si si iste všimol, už dávno neplatí nepísané pravidlo, že ženy nemôžu vykonávať „mužskú“ robotu. Občas je dobré pozrieť sa na dané skutočnosti aj z iného uhla pohľadu, preto by mali byť skoro v každom zamestnaní zastúpené obe pohlavia. Výnimkou nie je ani kriminálne oddelenie.

V súčasnosti nie je vôbec raritou, že sa v radoch vyšetrovateľov a detektívov nachádza aj mnoho veľmi úspešných a šikovných žien – nielen v skutočnom svete, ale aj v tom knižnom. Čoraz viac autorov uprednostňuje ženské hlavné hrdinky, čím sa napínavé a násilné trilery stávajú oveľa obľúbenejšími aj medzi čitateľkami.

Takou knihou je aj knižná novinka Odložené prípady: Nezvestná od švédskej novinárky Tiny Frennstedt, ktorú vydalo vydavateľstvo Albatros Media pod svojou značkou Lindeni.

Kto je Tina Frennstedt?

Tina Frennstedt je jednou z najuznávanejších švédskych krimi reportérok. Žije v Södermalme v Štokholme a pracovala ako editorka správ v novinách Svenska Dagbladet, ako krimi reportérka v Expressene a v súčasnosti je manažérkou vysielania Crime Central, televíznej produkcie Expressenu, ktorá sa venuje súčasným zločinom.

Zameriava sa na odložené prípady a jej zobrazenie skutočnej policajnej práce je mimoriadne vierohodné. Za prvý diel série Odložené prípady, knihu Odložené prípady: Nezvestná, dostala ocenenie Crimetime Awards za najlepší debut roka 2019.

https://www.instagram.com/p/B75eHAMJxXC/?utm_source=ig_web_copy_link

O čom kniha je?

V skoré mrazivé ráno po tom, čo sa na juhu Švédska prehnal ničivý orkán Ruth, sa v pobrežnom mestečku Höllviken našlo dobité telo zavraždenej ženy. Ďalší útok na seba nenechá dlho čakať a všetko nasvedčuje tomu, že páchateľom je záhadný dánsky vrah a sexuálny deviant, ktorý pred niekoľkými rokmi vyčíňal v Kodani.

Znepokojenie verejnosti každým dňom narastá a kriminálna inšpektorka Tess Hjalmarssonová, vedúca oddelenia odložených prípadov, sa s pomocou svojej prostorekej kolegyne Marie Erlingovej musí vydať po stopách obávaného fantóma.

A hoci sa spočiatku nemajú čoho chytiť, páchateľ napokon predsa len pochybí a konečne po sebe zanechá stopu. Tá ho nečakane spojí s doteraz nevyjasneným prípadom devätnásťročnej Anniky Johanssonovej zo Simrishamnu, ktorá v jednu letnú noc pred šestnástimi rokmi bez stopy zmizla.

Ria Veresová / EMEFKA

Čo sa nám na knihe páčilo?

Spôsob, akým autorka spojila dva na prvý pohľad nesúvisiace prípady

V dnešnej dobe je čoraz ťažšie prísť na trh s knihou, ktorá má aspoň jednu dobre zvládnutú a zároveň originálnu zápletku. Pri takom množstve kníh, ktoré sa ročne vydajú, sa podarí prekvapiť niečím novým a neobkukaným naozaj iba málokomu. Autorka to ale zvládla výborne spojením dvoch prípadov – jedného aktuálneho z prítomnosti a jedného odloženého z minulosti.

Ak chceš odhaliť možného vraha a zistiť, či tie dva prípady nejako súvisia skôr, než na posledných stranách, budeš musieť zapojiť rozum, čítať pozorne a trocha aj premýšľať. A aj napriek tomu je tu možnosť, že sa ti to nepodarí a budeš na konci prekvapený.

Ria Veresová / EMEFKA
Priestor, ktorý autorka venovala psychológii sériového vraha

Ak ťa psychológia nudí, asi nebudeš zdieľať naše nadšenie, ale my sme zostali úplne namäkko z toho, že sme konečne našli knihu, v ktorej sa počas vyšetrovania detailnejšie „rozpitvalo“ aj myslenie a psychologický profil osobnosti páchateľa-psychopata.

Slávneho dánskeho experta na profily zločincov Carstena Morrisa sme si obľúbili ešte viac než samotnú vyšetrovateľku Tess. To, čo všetko o tebe dokáže zistiť nadpriemerne inteligentný a vnímavý človek, vykonávajúci túto funkciu, v priebehu párminútového rozhovoru, ťa bude zároveň fascinovať aj desiť.

„Navyše sa tak vyhne stretnutiu s inými ľuďmi. Nie však preto, že by bol zjavný asociál. Väčšina ľudí ho považuje za príjemného, šarmantného spoločníka. To je mimochodom jedna z čŕt psychopata. Výrečný, očarujúci a dokonca zábavný. No jeho vzťahy sú povrchné.“ (str.56)

Celková uveriteľnosť príbehu

Okrem toho, ako skvelo autorka zvládla opisy policajných úkonov, musíme tiež pochváliť celkový dojem z čítania. Vyšetrovatelia nie sú žiadni nesmrteľní superhrdinovia – sú ľudskí, riešia aj bežné problémy v súkromí a robia chyby, podobne ako každý bežný človek.

Síce sa ti môžu zdať tieto pasáže zbytočné, ale podľa nás sú pre uveriteľnosť príbehu celkom dôležité – aj na úkor toho, že má kniha kvôli tomu „zopár strán navyše“.

https://www.instagram.com/p/ByioYFsCuBQ/?utm_source=ig_web_copy_link

Ak ťa zaujíma postup vyšetrovania kriminálnych prípadov a spôsob, akým sa snažia byť vyšetrovatelia pred páchateľom „o krok vpred“, tak by si si túto novinku nemal nechať ujsť. Dúfame, že sa do príbehu ponoríš podobne ako my a že si čítanie užiješ.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Albatros Media Slovakia s.r.o.


Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť