Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

V Kórei zadržali Číňana, ktorý zrejme ušiel z vlasti na vodnom skútri

Organizácia Dialogue China tvrdí, že zadržaný muž je čínsky aktivista Kuon Pjung.


Jazdec na vodnom skútri, ktorého zadržali v Južnej Kórei za údajný nelegálny vstup do krajiny, je podľa aktivistov významný čínsky disident, ktorý prešiel stovky kilometrov cez more, aby unikol z Číny. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Tridsiatnika zadržali 16. augusta neďaleko Inčchonu, na západnom pobreží Južnej Kórey neďaleko hlavného mesta Soul. V nedeľu o tom v tlačovej správe informovala pobrežná stráž v Inčchone.

Muža podozrievajú, že pricestoval z čínskej východnej provincie Šan-tung, ktorá sa nachádza asi 400 kilometrov cez Žlté more od Inčchonu. Mal pri sebe len prilbu, ďalekohľad a kompas, pričom k vodnému skútru mal pripevnených aj päť 25-litrových nádrží na palivo, uviedli ďalej v správe.

Shutterstock

Keď dorazil do Južnej Kórey uviazol však na bahnitom pobreží a musel zavolať na tiesňovú linku. Následne ho vzali do väzby a jeho prípad v utorok odoslali prokurátorom v Inčchone, uviedla pobrežná stráž pre CNN.

Juhokórejské úrady nezverejnili meno muža a CNN nedokáže nezávisle overiť jeho totožnosť.

Organizácia Dialogue China, ktorú založili čínski aktivisti a úzko spolupracuje s disidentmi, však tvrdí, že zadržaný muž je čínsky aktivista Kuon Pjung.

Muž, ktorý sa vrátil do Číny po absolvovaní Iowskej štátnej univerzity v Spojených štátoch, dlhodobo otvorene kritizuje autoritársku vládu a prísnu cenzúru. Podľa ľudskoprávnej organizácie Freedom House vystupoval proti porušovaniu ľudských práv na sociálnych sieťach a v roku 2014 sa zúčastnil na prodemokratických protestoch v Hongkongu.

Známy je aj jeho príspevok na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter z augusta 2016, keď zverejnil svoju fotografiu v tričku s potlačou s niekoľkými posmešnými prezývkami čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga vrátane Xitler. Tweet už nie je dostupný.

Len o mesiac neskôr ho polícia zadržala a obvinila ho za komentáre na sociálnych sieťach, pričom čínske úrady niekoľko dní pred začiatkom súdneho procesu odvolali jeho právnikov, uvádza Freedom House. Vo vyhlásení čínskeho súdu z roku 2020 sa spomína Kuonov prípad, pričom sa uvádza, že ho súdili za podnecovanie k rozvracaniu štátnej moci.

Aktivista spolupracujúci s organizáciou Dialogue China a pôsobiaci v Južnej Kórei, uviedol, že Kuona odsúdili na trest odňatia slobody a prepustili v marci 2019. V kontakte vraj s ním bol od augusta 2019, pričom Kuon vyjadril svoj zámer požiadať o azyl v zahraničí.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.