Sobota 1.10.2022
sk
Arnold
cz
Igor

V Košiciach na Bankove vzniknú dve nové fotovoltické elektrárne za deväť miliónov eur

Predpokladaná maximálna ročná výroba elektrickej energie bude takmer 5,8 milióna kWh.


V areáli baní Bankov v mestskej časti Košice – sever vzniknú dve nové fotovoltické elekrárne za deväť miliónov eur. V každej z elektrárni bude vo fotovoltickom systéme použitých celkom 11 110 kusov fotovoltických panelov. Ako vyplýva zo zámeru, ktorý na posudzovanie vplyvov na životné prostredie EIA predložila spoločnosť FVE Bankov, predpokladaná maximálna ročná výroba elektrickej energie bude takmer 5,8 milióna kWh.

Výstavbu elektrárni plánuje spoločnosť v areáli bane Bankov na rozlohe takmer 120-tisíc metrov štvorcových. Lokalita sa v súčasnosti využíva ako skládka inertného odpadu Baňa Bankov. Na dotknutých parcelách sa v súčasnosti nachádzajú haldy vytvorené pri lomovom dobývaní ložiska magnezitov.

Pexels

Ako sa uvádza v zámere, učelom navrhovanej činnosti je vybudovanie dvoch fotovoltických elektrární, ktoré budú predstavovať obnoviteľný zdroj energie formou zhodnocovania solárnej energie na výrobu elektrickej energie, a to priamou premenou svetla na jednosmerný elektrický prúd. Následne v striedačoch prebehne proces premeny jednosmerného prúdu na striedavý. Prostredníctvom transformovne dôjde k vyvedeniu výkonu do distribučnej siete.

Zámer počíta so začatím výstavby v septembri tohto roku s tým, že ukončená bude v marci 2023. Do skúšobnej prevádzky by mali byť elektrárne uvedené v máji budúceho roku s následným uvedením do trvalej prevádzky.

Na lokalite Baňa Bankov Košice sa už v súčasnosti nachádza jedna prevádzkovaná fotovoltická elektráreň, ktorá bola uvedená do prevádzky v roku 2011.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť