Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana

V Kremnických vrchoch medvedica napadla muža

Mužov stav je stabilizovaný.


V Kremnických vrchoch (okres Banská Bystrica, Zvolen, Turčianske Teplice, Žiar nad Hronom) medvedica napadla muža. Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) prijal v piatok 10. júna vo večerných hodinách z operačného strediska Policajného zboru Žiar nad Hronom oznámenie o útoku v katastrálnom území obce Horná Ves (okres Žiar nad Hronom). Informoval o tom Odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR v tlačovej správe.

„Muža napadla medvedica s minuloročným mláďaťom v lesnom teréne na modro označenom turistickom chodníku, zvanom aj Barborská cesta. Muž bol na ceste do práce z obce Horná Ves do obce Kopernica. Po napadnutí sa muž vrátil domov, kde mu bola privolaná rýchla zdravotná pomoc a bol prevezený na kliniku maxilofaciálnej chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Podľa nemocnice je aktuálne pacientov stav stabilizovaný,“ píše sa v tlačovej správe. Obhliadka lokality prebehla za účasti zástupcu Správy Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy ŠOP SR nasledujúci deň 11. júna ráno. Obhliadka potvrdila zníženú prehľadnosť terénu, no bližšie informácie poskytnú po vypočutí napadnutého. Občanov okolitých obcí miestnym rozhlasom oboznámili o pohybe medveďa v blízkom okolí a požiadali ich daní o zvýšenú opatrnosť.

„ŠOP SR vyjadruje ľútosť nad touto udalosťou a ešte dôraznejšie apeluje na obozretnosť v lesnom teréne. Upozorňujeme verejnosť, že v tomto období ešte stále prebieha medvedia ruja. Samice si strážia svoje mláďatá pred dospelými samcami, ktoré pre získanie medvedice zvyknú mláďatá usmrtiť. Medvedice sa preto s mladými často sťahujú nižšie do blízkosti ľudských sídel,“ dodala štátna ochrana prírody, ktorá zároveň pripomína, že naďalej platí výzva, aby občania pri zaregistrovaní medveďov, ktorí sa vyskytujú blízko ľudských obydlí, túto situáciu ohlásili na linky tiesňového volania 158, 112, 159 alebo Zásahovému tímu pre medveďa hnedého ŠOP SR. Informácie o tom, ako sa správať pri strete s medveďom, sú dostupné na webe zásahového tímu pre medveďa hnedého.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť